Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Park Miejski w Lubartowie otrzymał imię Książąt Sanguszków

Wieloletnie starania, aby upamiętnić zasługi rodu Sanguszków dla miasta Lubartowa przyniosły efekt. Radni zadecydowali, aby niedawno odnowiony park nazwać imieniem Książąt Sanguszków.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta w Lubartowie radni podjęli decyzję o nadaniu nazwy dla parku miejskiego, który od niedawna znów jest do dyspozycji mieszkańców. Tym samym przychylili się do wniosku Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, które to od wielu lat czyniło starania, aby upamiętnić zasługi rodu Sanguszków dla miasta Lubartowa. Oznacza to, że park będzie nosił imię Książąt Sanguszków. Miasto zapewniło, że w najbliższym czasie pojawią się oznaczenia z nazwą tego miejsca.

Park miejski został w ostatnim czasie gruntownie przebudowany. Prace z tym związane trwały blisko dwa lata, a ich zakres był bardzo szeroki. Obejmował zarówno zieleń, jak też przebudowę alejek oraz wymianę całej infrastruktury. Założeniem było wydobycie historycznego kontekstu tego terenu. Zlikwidowana została również wyspa na stawie, co było konieczne ze względu na podkreślenie charakteru zbiornika wodnego i jego funkcji.

Przed rewitalizacją w parku było 36 gatunków drzew i 6 gatunków krzewów. Obecnie dosadzono 6 gatunków drzew i 19 odmian krzewów. Łącznie do miejskiego ogrodu zostały wprowadzone 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny, paprocie i trawy ozdobne. Ustawiono też 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmieci. Jest również drewniana glorieta.

(fot. UM Lubartów)

11 komentarzy

  1. Gdy jestem w tym parku, dźwięk tych fontann w stawie przyprawia mnie o depresje, coś jak deszcz z dachu tłukący o rynnę .

    • Co ci mieszkańcy Lubartowa mają w glowach? Wiernopoddańczy lud pańszczyźniany?Na przykład liceum na ul.Mickiewicza, też musieli ochrzcić mianem Sanguszki,po co? To cofanie się w rozwoju.I nie można parku nazywać parkiem, tylko musi mieć miano ciemiężyciela prostaków sprzed wieków.Wiecie jak wasi przodkowie musieli ciężko pracować na roli,i szczaw jeść na przednówku, żeby wasz pan mógł korzystać z luksusów?

  2. Ten park wygladał lepiej niż przed wyrzuceniem 11 milionów w błoto.Nadanie imienia nie dodało mu ani prestiżu ani staranności wykonania.NIK powinien przyjrzeć się tej”inwestycji”.

  3. Niemożliwe !!! A nie Jana Pawła II?!! Skandal !!!

  4. za te pieniadze to mogli chociaz zrobic utwardzona promenade dookola stawu.

  5. Od razu się w niewolę całą gminą oddajcie z powrotem jakiemuś potomkowi, plebsie.

  6. Ciekawe czy władze miasta pozbyły się stad gawronów i kawek? Wzięły w posiadanie to miejsce. Dźwięki stamtąd dochodzące przypominają ścieżkę dźwiękową z filmu grozy. Ciarki przebiegają po plecach. Nie polecam odwiedzin…

Z kraju