690 680 960

Najlepsze zabawki według wieku dziecka – co wybrać dla 2, 4, 7 czy 11 latka?

Zabawki od zawsze towarzyszą najmłodszym, są ich towarzyszem zabaw, przytulanką na smutki i często najlepszym przyjacielem. Spełniają niezwykle ważne funkcje edukacyjne i zostają tworzone z myślą o wieku dziecka i jego potrzebach związanych ze stopniem rozwoju. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom najmłodszych i ich rodziców, tworzą coraz bardziej zaawansowane technologicznie, różnego rodzaju zabawki i gadżety, wspomagające prawidłowy rozwój dziecka. Coraz częściej gry przeznaczone są dla poszczególnych grup wiekowych, zwłaszcza w zakresie zabawek dla najmłodszych, w celach bezpieczeństwa i prawidłowego użytkowania asortymentu z odpowiednim wykorzystaniem jego funkcji edukacyjnych.

Zabawki dla 2-latka

Dwuletnie dziecko potrafi już samodzielnie chodzić i chętnie poznaje otaczające go środowisko. W tym wieku maluch przeżywa bardzo intensywny rozwój, umiejętnie zaproponowane zabawki, mogą go wesprzeć i umożliwić prawidłowy przebieg. Producenci zabawek dla dzieci w wieku 18-24 miesiące, znając potrzeby najmłodszych, proponują szeroką gamę zabawek, stymulujących rozwój zmysłów. W tym wieku najodpowiedniejszą formą nauki jest zabawa, dziecko nabywa nowych umiejętności poprzez atrakcyjne gry. Należy jednak pamiętać, że aby osiągnąć zamierzony cel, wesprzeć dziecko w poznawaniu nowych rzeczy i nauczenia go nowych umiejętności, zabawki muszą być dobrane zgodnie z wiekiem. Wśród popularnych, lubianych przez dzieci i docenianych przez ich rodziców są nowoczesne, wspierające rozwój drewniane zabawki. Przykładem mogą być wieże, składające się z kilku elementów, uczące logicznego myślenia i cierpliwości. Drewniane tabliczki edukacyjne uczą sortowania i rozróżniania kształtów. Wśród interesujących zabawek dla tej grupy wiekowej są wszelkiego rodzaju interaktywne książeczki, większych rozmiarów klocki i puzzle.

Zabawki dla 4-latka

Dziecko w wieku czterech lat jest już bardziej samodzielne i ciekawe wszystkiego, co go otacza, często zadaje bardzo dużo pytań i oczekuje nowych bodźców do zabawy. W tym czasie maluch przeżywa intensywny rozwój emocjonalny. Zabawki na tym etapie rozwoju powinny wymagać od dziecka pewnych umiejętności, charakterystycznych dla tej grupy wiekowej, a także uczyć nowych. Dla czteroletniego malucha możemy zaproponować zabawki uczące literek, nowych słów i czytania. Ciekawe zestawy edukacyjne, dostępne w różnych konfiguracjach, z powodzeniem spełnią oczekiwania i wymagania czterolatka. Na rynku jest również wiele akcesoriów, służących do nauki liczenia. Szczególnie lubiane wśród tej grupy wiekowej są ciekawe puzzle oraz zabawki interaktywne oraz te, pozwalające na robieniu eksperymentów. Ciekawą propozycją są zabawki zręcznościowe, integrujące większą ilość uczestników, tj. rzucanie pierścieniami czy rzut do celu.

Zabawki dla 7-latka i starszych dzieci

Starsze dzieci, mają całkiem inne potrzeby, także w zakresie rozrywki. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym, będące już członkami większej społeczności i posiadający swoje zainteresowanie i hobby, stanowią całkowicie odmienną grupę odbiorców. Propozycje zabawek dla dzieci w tym wieku są niezwykle zróżnicowane i często będą pochodną aktualnej mody, panującej wśród uczniów. Aby dobrze dopasować zabawkę dla dziecka, należy już liczyć się z jego preferencjami. Jednak pomijając zainteresowania dziecka, mądre i wspierające jego rozwój zabawki to np. puzzle, układanki, klocki typu lego, ale przede wszystkim elementy wspierające płynność czytania i liczenia, istotne w wieku wczesnoszkolnym tj. odpowiednie dla tej grupy wiekowej książki. Zabawki dla dzieci 9 lat, powinny odpowiadać ich zainteresowaniom, zgodnie z ich preferencjami, mogą wspierać ich kreatywność, pobudzać rozwój ruchowy lub ściśle być powiązane z hobby i zainteresowaniami dziecka. Ciekawą propozycją są różnego rodzaju gry planszowe. Jeśli mówimy o zakupie zabawki dla 11-latki to musimy liczyć się z tym, że wybór nie będzie prosty, biorąc pod uwagę trudny wiek i buzujące hormony nastolatków. Oferty zabawek są równie atrakcyjne i zróżnicowane, jednak bez względu na to, na jakie się zdecydujemy, powinny one spełniać oczekiwania, zainteresowania i hobby nastolatka. Ciekawe propozycje dla każdej, przedstawionej grupy wiekowej, ma sklep Maludas, oferujący wysokiej jakości asortyment dla dzieci.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!