Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Papuga bez dokumentów na granicy. Ptak trafił do zamojskiego zoo (zdjęcia)

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej przekazali do zamojskiego zoo papugę żako. Ten gatunek papugi podlega ochronie na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej.

Podczas kontroli wjeżdżającego z Ukrainy samochodu osobowego funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem trafili na klatkę z żywym ptakiem. Jak ustalili, przewożony ptak to papuga żako – gatunek zagrożony wyginięciem.

Zgodnie z przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) na przewóz tego ptaka wymagane są odpowiednie dokumenty, których nie przedstawiła podróżna. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko kobiecie postępowanie karne.

Ptak trafił do ogrodu zoologicznego

Papuga trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu, gdzie obywa kwarantannę. Zwierzę zostanie tam aż do zakończenia postępowania. Zoo w Zamościu jest miejscem, które aktywnie działa na rzecz ochrony i edukacji w zakresie różnorodności biologicznej, oferując schronienie dla wielu gatunków zagrożonych wyginięciem.

Pamiętaj o dokumentach

Przypominamy, że przewóz zwierząt jest ściśle regulowany i wymaga odpowiednich dokumentów, w szczególności w przypadku gatunków objętych ochroną. Nielegalny przewóz przez granice UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

Papuga bez dokumentów na granicy. Ptak trafił do zamojskiego zoo (zdjęcia)

3 komentarze

  1. Deportować!!!

  2. Dlaczego nie zastosowali pushbacku jak z ludźmi?!

  3. Się zaczęli przejmować – jeszcze parę miesięcy temu wpuszczali wszystkich ukraińców z czym kto chciał.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo