Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie drukuje części do maseczek dla ratowników (zdjęcia)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie przekazała pierwszą partię części do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, które wydrukowała na drukarkach 3D należących do uczelni. Elementy trafiły do ratowników medycznych w Chełmie. Uczelnia przygotowuje się także do produkcji przyłbic. Wszystko po to, aby wesprzeć lokalną służbę zdrowia, która walczy z epidemią koronawirusa.

W obecnej sytuacji, filtry standardowo używane w maseczkach ochronnych tego typu, są trudno dostępne. W związku z tym zaślepki i przejściówki, umożliwiające połączenie z innym rodzajem filtra, sprawiają, że maseczki mogą być szybciej gotowe do użycia.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil wraz z Zastępcą Dyrektora CSI prof. PWSZ w Chełmie Jerzym Józwikiem zdecydowali, że nowoczesny sprzęt laboratoriów Centrum Studiów Inżynierskich można wykorzystać nie tylko jako bazę dydaktyczną do nauki dla studentów, ale także w słusznej sprawie. Po uzgodnieniu parametrów i technologii ze Stacją Pogotowia Ratowniczego w Chełmie produkcja ruszyła.

– To jest czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy wspierać się i być solidarni. Cieszę się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do pomocy dla lokalnej służby medycznej. Jestem dumny z postawy moich pracowników, którzy bez wahania zaangażowali się w pracę na rzecz osób będących na pierwszej linii walki z koronawirusem – mówi Rektor – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Elementy potrzebne do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku przygotowywane są na drukarkach 3D, z których na co dzień korzystają studenci kierunków technicznych PWSZ w Chełmie. W inicjatywę zaangażowali się pracownicy laboratoriów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesu. Koordynacją akcji zajął się Michał Bejster, student Pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie, ratownik medyczny chełmskiej stacji.

Pierwsza seria została przekazana już do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chełmie. W serii próbnej uczelnia wyprodukowała 50 szt. zaślepek oraz 100 szt. przejściówek. Kolejna partia składała się z 200 szt. zaślepek oraz 300 szt. przejściówek. Dziś – 14 kwietnia – do ratowników trafią następne elementy: 196 zaślepek i 196 przejściówek.

Chełmska uczelnia chce rozszerzyć pomoc i produkować także przyłbice ochronne. W tym celu zamiast drukarek 3D, na których produkcja jednego elementu trwa kilka godzin, zamierza wykorzystać wtryskarki do tworzyw sztucznych. Dzięki temu dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk. W projekcie uczestniczyć będzie także Politechnika Lubelska.

Obecnie nanoszone są korekty do geometrii i detali. Władze Uczelni mają nadzieję, że już niedługo rozpoczną produkcję kolejnych elementów potrzebnych lokalnemu personelowi medycznemu.

(fot. nadesłane)

3 komentarze

 1. Lateksy mi się kończą, proszę o szybsze tłoczenie, w sklepach wszystko wykupione, a te foliowe nie są bezpieczne. Niedługo trzeba będzie prezerwatywy zakładać na ręce.

 2. A mają CE ? Przecież nie można wprowadzać do obrotu produktów, które nie są oznaczone znakiem CE.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7931zł 1.59%
  • GBP 5.2999zł 0.65%
  • EUR 4.5309zł 0.05%
  • CHF 4.1505zł -0.15%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie