690 680 960

Palisz śmieci w piecu? Zabezpieczą próbki popiołu i zbadają

Strażnicy miejscy z Zamościa będą przeprowadzać wzmożone kontrole mieszkańców posiadających piece. Funkcjonariusze będą pobierać próbki popiołu do badań.

Strażnicy miejscy z Zamościa do tej pory karali mandatami osoby, które zostały złapane na gorącym uczynku spalania śmieci w swoich piecach.

Teraz próbki z pieca będą mogły być zabezpieczone, a następnie poddane badaniom. W przypadku, gdy podejrzenie się potwierdzi kosztami badań zostanie obciążony właściciel domu.

Strażnicy Miejscy oraz pracownicy Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość w minioną środę wzięli udział w szkoleniu, na którym dowiedzieli się, w jaki sposób pobierać popiół do badań, w celu ustalenia, czy nie są to odpady niedozwolone.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rozpoczną się wzmożone kontrole wśród mieszkańców posiadających piece. Jeżeli zachodzą wątpliwości, czym wolno palić w domowych piecach, informacji na ten temat można zasięgnąć w Biurze Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Miasta Zamość.

(fot. SM Zamość)

27 komentarzy

 1. A jak sezon grzewczy sie skończy to proponuje do piaskownic osiedlowych i tam próbki pobierać.Też zajęcie bedzie.

 2. Niepalący masz 100% rację …tu nie chodzi o czyste powietrze ,bo takie śmieszne „sposoby ” nic kompletnie tu nie zmienią …to jest tylko pozorowanie działań ,podobnie jak jakieś śmieszne drony latające nad kominami .Sposobów na czyste powietrze jest wiele ,choćby jakikolwiek w miarę współczesny kocioł z podajnikiem bez żadnych „rusztów awaryjnych ” …. niestety ale tu trzeba jeszcze jakieś 10-15 lat żeby trochę zmienilo się na „lepsze „…..żeby szybko coś tu zmienić mus bylo by wydać trochę „zakazów” i je egzekwować …ale nie ma na to odważnych wśród rządzących ,bo większość użytkowników kotłów CO.nadal utylizuje opał w „śmieciuchach ” i co by to dopiero bylo przy wyborach jakby im wprowadzić „zakazy „

 3. Nie tędy droga panowie strażnicy miejscy i politycy …chcecie szybko poprawić stan powietrza ? toż to proste jak je…nie …wystarczy zdjąć wszelkiego rodzaju „vaty ” sraty i inne obciążenia z ekologicznych kotłów i paliw do nich .A nie z roku na rok wszystsko droższe bo „unia daje dotacje do wymiany kotłów ” to sie ” towarzystwo producentów ” kotłów i pelletu od razu „wzięło ” i od razu ceny podniosło …a zarobki 90 % ludu pracującego to okolice 2 tys …i weż tu człowieku kupuj kotły po naście tys i paliwo do nich po ok. tysiacu za tonę …dajcie ludziom zarobic po 5 tys ,to nikomu nie bedzie się chcialo „bebrać ” w węglu czy drewnie ,ze spalania którego to paliwa najwięcej smogu i smrodu powstaje

 4. Nie podniecajcie spalaniem gałęzi czy liści . Jak się spaliło setki hektarów lasów to co ,nic się nie stało . Problemu należy szukać gdzie indziej . Po pierwsze nie rejestrować 10 letnich pojazdów.

  • Ale 10 litrowe olejociągi już tak? Diesel ma być zakazany przez UE mimo, że spala coraz więcej oleju roślinnego. Tak więc nowe jednostki napotkają na barierę, przez co stare będą utrzymywane jak pacjent pod respiratorem.

 5. A może politycy wprowadzą zamiast 500+ Piec+?hmnnn

  • ależ już jest taki program…trzeba się udać na Spokojną do WFOŚ i wziąć dotację „Czyste Powietrze”…dotacja w zależności od dochodu…właśnie u moich rodziców założyli piec kondensacyjny…skoro ekogroszek by ich kosztował za sezon grzewczy 5000zł…to gaz będzie tyle samo…albo mniej…

Kursy walut

 • USD 4.4325zł 1.12%
 • GBP 5.3212zł 0.85%
 • EUR 4.7476zł 0.6%
 • CHF 4.7856zł 0.84%

Polub nas