Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pakiet dla gastronomii, zwolnienia z podatków, lepszy dostęp do testów. Chełm przedstawił program walki z COVID-19

Lepszy dostęp do testów dla mieszkańców Chełma, pakiet dla gastronomii, zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz koordynacja działań antykryzysowych na terenie miasta – to główne założenia miejskiej strategii walki z Covid-19 w Chełmie.

Kompleksowy program walki z Covid-19 dla chełmskiego samorządu przedstawili w piątek w Chełmskiej Bibliotece Publicznej Prezydent Jakub Banaszek oraz Janusz Cieszyński, były wiceminister zdrowia i pełnomocnik Prezydenta miasta Chełm.

Strategia opiera się na kilku filarach. Pierwszy z nich to poprawa dostępu do testów dla mieszkańców Chełma. Samorząd wdroży strategię testowania, która obejmie osoby znajdujące się w grupie najwyższego ryzyka. Powstanie także finansowany ze środków urzędu punkt, w którym możliwe będzie wykonanie zleconego przez lekarza szybkiego testu antygenowego. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na testy finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia miasto udostępni także miejsce dla dodatkowego punktu pobierania wymazów.

– Nowe rodzaje testów dają nowe możliwości – miejska strategia testowania będzie uzupełniała działania rządu i pozwoli na zidentyfikowanie osób, które przeszły chorobę bez widocznych objawów. Szybkie testy antygenowe dadzą lekarzom możliwość szybkiego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia oraz identyfikacji potencjalnych ognisk choroby – mówi Janusz Cieszyński

Prezydent Jakub Banaszek zadeklarował również wsparcie dla branży gastronomicznej. Obejmie ono zwolnienie z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych za rok 2021, rabat kwotowy od spółek komunalnych w wysokości 5000 zł na rachunki za media w 2021 roku oraz wydłużenie terminu płatności w miesiącach, w których utrzymane były obostrzenia związane z zakazem prowadzenia działalności. W sezonie letnim przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłat za zajęcie pasa drogowego przez ogródki restauracyjne.

– Epidemia to wyzwanie zdrowotne, ale także gospodarcze. W tej trudnej chwili Chełm wspiera przedsiębiorców działających na terenie miasta w branżach, które objęły restrykcje sanitarne – mówi Prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

Przedsiębiorcy działający w branżach objętych restrykcjami sanitarnymi zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości za listopad.

– Mam tu na myśli m.in. branżę fitness czy gastronomię – doprecyzował włodarz miasta.

W najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania z przedstawicielami lokalnego biznesu, w trakcie których zaprezentowane zostaną szczegóły przedstawionych rozwiązań.

– Przedstawiony przez nas pakiet rozwiązań to przykład wykorzystania możliwości, którymi dysponuje każdy samorząd gminny. Musimy działać według zasady „wszystkie ręce na pokład”, aby wesprzeć działania rządu także z lokalnej perspektywy i wykorzystać wszystkie zasoby na walkę ze skutkami pandemii” – podsumowuje prezydent Chełma.

(fot. wideo UM Chełm)

11 komentarzy

 1. Chełm już dawno umarł. Tam tylko można pracować w budżetówce bo innej pracy nie ma. Bida z nędzą aż żal patrzeć.

 2. Gdzie wy rządzący Prezydenci miast macie wstyd ,dopuszczacie do protestów w czasie pandemii mimo obostrzeń ludziom nie dajecie normalnie pracować zamykacie restauracje sklepy a bandzie dziwek niewyżytych dajecie ochronę policyjną i medyczną .Hańba i to nie tylko koronawirus niszczy Polskę ale wasze chore postępowanie. Zbiorowisko dziczy szaleje po placach i nikt nie rozgania śmieci , poco publikujecie te protesty jaki macie w tym cel .Prostytucja i skrobanki już od dawna były w modzie a teraz jeszcze ma być dofinansowane to z naszych pieniędzy .Opamiętajcie się

  • Nie daj się podpuszczać. Te protesty zainicjował pis i je organizuje. Trzeba skłócić ludzi ze sobą a na dodatek odciągnąć uwagę od protestów wolnościowych i anty blokowaniu gospodarki i służby zdrowia. Popatrz na całość bo jak już kościołów zaczynają bronić prze protestami w których większość protestujących to katolicy to musi być coś nie tak.

  • no super pandemia że trzeba testów żeby się dowiedzieć że ma się „śmiertelnego” wirusa…
   to się nazywa „pomoc gospodarcza”… ludzie będą walić drzwiami i okami na testy… z ciekawości…!!! aaaaaaaaaaaaahahahhahahahahahhhahhaha

 3. Szkoda że jest pandemia było by można zobaczyć wszystkie morderczynie po wyskrobaniu dzieci ,może idzie któraś co się ją zna i się nie wie że się z taką szmatą rozmawia.

  • Dalej daj się ciemniaku podpuszczać a pisiorki zacierają rączki.

   • Ten cały vipo to co niedziela i nie tylko do koßcioła chodzi z różańcem?Przypadek,nie sądzę.Ciemnogród a i owszem.MARIO jak myślisz,te łóżka covidowe zamienić na trumny w szpitalach,czy liczba ozdrowieńców by wzrosła?Na pewno samobójstw więcej,ale eksperyment byłby tak samo ciekawy jak ten nadmuchany medialnie wirus,by tylko wszystkich zaszczepić.

 4. Najlepiej by było żeby na czas pandemii wstrzymać się z 500+ i tym podobnymi świadczeniami a wszystkim posłom i politykom skrócić pensję o 70%

 5. obiecują znowu gruszki na wierzbie cały ten rząd do dymisji

 6. Koledzy Cieszyńskiego – instruktorzy narciarstwa i handlarze bronią już jadą do Chełma robić interesy. Przypominam że Pan Cieszyński pracując w ministerstwie zdrowia kupował m.in maski od kolegi Szumowskiego – instruktora narciarstwa oraz respiratory od handlarza bronią.