Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Osadzeni Zakładu Karnego w Hrubieszowie wykonali budki lęgowe. Trafiły one do Nadleśnictwa Strzelce (zdjęcia)

W minioną środę dyrektor Zakładu Karnego w Hrubieszowie, major Mariusz Sokół, przekazał Nadleśnictwu Strzelce budki lęgowe wykonane przez osadzonych pracujących w warsztatach tej jednostki.

Dlaczego warto zamontować budki lęgowe?

Budki lęgowe zostały wykonane przez osadzonych zatrudnionych w warsztatach Zakładu Karnego w Hrubieszowie pod nadzorem funkcjonariuszy. Udało się przekazać 25 sztuk drewnianych wyrobów. Budki lęgowe służą do stworzenia gniazd dla ptaków, mniejszych ssaków i owadów. W Polsce wiele gatunków ptaków cierpi na brak naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli, co prowadzi do znacznego zmniejszenia ich populacji. Zamontowanie budek daje możliwość bezpiecznego osiedlenia się ptactwa, bez ryzyka utraty jaj czy piskląt.

Współpraca dla dobra środowiska

Zakład Karny w Hrubieszowie i Nadleśnictwo Strzelce regularnie współpracują, co przynosi korzyści obu stronom. Realizacja projektu została możliwa dzięki porozumieniu pomiędzy Dyrektorem Zakładu Karnego w Hrubieszowie, a Nadleśnictwem Strzelce, podpisanym w dniu 13 lutego 2022 roku. Głównym celem porozumienia jest współpraca w zakresie zwiększenia efektywności oddziaływań resocjalizacyjnych i procesu readaptacji społecznej skazanych poprzez propagowanie działalności ekologicznej, edukacyjnej, kulturalno-oświatowej oraz wspieranie inicjatyw mających na celu kształtowanie pożądanych postaw społecznych wśród osadzonych.

Dzięki zaangażowaniu się w projekt, osadzeni mieli okazję brać udział w działaniach ekologicznych, co pozwoliło na ochronę środowiska naturalnego. Praca przy tworzeniu budek lęgowych pozwoliła osadzonym na rozwijanie swoich zainteresowań, zdobywanie nowych umiejętności oraz kształtowanie pożądanych postaw, co jest ważnym elementem procesu resocjalizacji.

Osadzeni Zakładu Karnego w Hrubieszowie wykonali budki lęgowe. Trafiły one do Nadleśnictwa Strzelce (zdjęcia)

(fot. st. chor. Jarosław Graf)

6 komentarzy

 1. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

  A ja, osadzony na ROD Miłek przy ul.Nałęczowskiej w Lublinie wykonałem 3 budki lęgowe.
  Nawet bez łaski, jako ten wolontariusz.
  Trafiły one na trzy 40-letnie świerki na mojej działce.
  Jeszcze się nic nie zalęgło, ale jak dobrze pójdzie…

 2. Pewnie jeszcze oglądali Lot Nad Kukułczym Gniazdem w trakcie robienia tych budek.

 3. A sprawdzono czy któryś ptaszek przypadkiem tam się nie schował ??

 4. Czy pissowcy sobie poradzą z tak twórczym zadaniem jakie niebawem na nich czeka?

 5. Niesamowite, przestępcy zrobili 25 budek.
  1 zdrowy facet zrobi 2 budki na godzinę.
  8h=16 budek

  Spracowali się przestępcy jak w kamieniołomie!!!

  • Przy jednej budce, rzeczywiście mogło by to zająć godzinę.
   Przy większej ilości, masz już niejako „linię produkcyjną” – masz zgromadzone narzędzia, materiały itd, nie musisz odmierzać każdego elementu, tylko odznaczasz jeden od drugiego, poza tym przy takich budkach dokładność wymiaru nie jest wymagana.
   Uważam, że szacunek 2 budki na godzinę jest mocno zaniżony.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo