Ogród Botaniczny: Można już zwiedzać Dworek Kościuszków

Od wtorku wszyscy chętni mogą już zwiedzać Dworek Kościuszków, który znajduje się w lubelskim Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Dworek pochodzący z 1720 r. był w drugiej połowie XVIII w. własnością Jana Nepomucena Kościuszki, starosty krzemienieckiego a prywatnie stryja Tadeusza Kościuszki. Znajdował się na terenie dawnego folwarku Sławinek. W następnych latach kilkukrotnie zmieniał właścicieli by w 1819 roku, po tym jak w jego pobliżu odkryte zostały źródła mineralne, stać się łaźnią podmiejską dla mieszkańców Lublina. W ten sposób budynek był wykorzystywany do lat powojennych, dopiero w 1950 roku teren ten został zakupiony przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w celu stworzenia tu Ogrodu Botanicznego.

Obecnie Dworek Kościuszków ma reprezentacyjny charakter – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wykorzystuje zabytkową budowlę, jako miejsce organizowanych przez uczelnię wydarzeń a od bieżącego roku udostępnia go także dla zwiedzających. Do środka będzie można wejść we wtorki i czwartki w godzinach od 10:00 do 15:00, zaś w niedzielę od 11:00 do 17:00. W poniedziałki, środy i piątki dworek będzie udostępniany tylko dla grup zorganizowanych wraz z przewodnikiem, które wcześniej zgłosiły chęć zwiedzania. Natomiast w soboty będzie on nieczynny dla zwiedzających.

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)