690 680 960

Odprawa dotycząca sytuacji na granicy z Białorusią (zdjęcia)

W środę, 30 sierpnia br. w dawnej Placówce Straży Granicznej w Krynkach w województwie podlaskim Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wziął udział w odprawie dotyczącej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W wydarzeniu uczestniczyli również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau. Po zakończeniu odprawy ministrowie w miejscowości Usnarz Górny wygłosili oświadczenia dla mediów.

– Nasi funkcjonariusze oraz żołnierze z narażeniem własnego zdrowia i życia są obecni na granicy. Strzegą integralności i suwerenności naszego kraju. Bronią Europy przed chaosem, który chcą im zgotować dyktator z Mińska i dyktator z Moskwy. Nasze służby i wojsko znakomicie współpracują, solidarnie się wspierają. Jesteśmy pełni uznania i pod wielkim wrażeniem determinacji naszych funkcjonariuszy, a także żołnierzy. Przyjechaliśmy podziękować im za wzorowe wypełnianie swojej służby – zaznaczył szef MSWiA.

Minister przypomniał również, że 1 września br. na Białorusi rozpoczną się manewry wojskowe.

– Wiemy, że będą w nich uczestniczyły m.in. oddziały wojsk Federacji Rosyjskiej. Z uwagi na zaangażowanie Rosjan w krwawej wojnie na Ukrainie skala tych manewrów zapewne nie będzie oszałamiająca. Te manewry są elementem wojny psychologicznej m.in. wobec Polski i naszych obywateli – zaznaczył.

Szef MSWiA zapewnił, że jesteśmy przygotowani na tę pełną zagrożeń sytuację.

– Uporamy się z tym zagrożeniem, tak jak uporaliśmy się z falą nielegalnej migracji, którą Putin i Łukaszenka chcieli dwa lata temu zalać Europę. Polacy chcą, by nasz kraj był bezpieczny. Dlatego popierają służbę funkcjonariuszy i żołnierzy na granicy. Rozumieją też jej sedno – podsumował minister Mariusz Kamiński.

Odprawa dotycząca sytuacji na granicy z Białorusią (zdjęcia)

fot. MSWiA

Granica polsko-białoruska strzeżona skutecznie

Podczas wydarzenia szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że granica jest chroniona dzięki działaniom polskiego rządu.

– To rząd doprowadził do tego, że na granicy stoi bariera. Naród stoi murem za polskim mundurem. Nie pozwolimy na to, żeby Polska była destabilizowana – mówił minister obrony narodowej.

Natomiast szef MSZ Zbigniew Rau zaznaczył, że zapora na granicy z Białorusią to odpowiedź na agresję rosyjskiego imperializmu.

– Pamiętamy operację specjalną, którą była druga wojna czeczeńska, operację specjalną w Gruzji, operację specjalną tę najnowszą, w Ukrainie. Atak hybrydowy na Polskę był także operacją specjalną. Postawiliśmy tę zaporę, która dzisiaj bez wątpienia we wspólnocie transatlantyckiej jest wschodnią tarczą NATO, tarczą woli i determinacji, którą wobec tej agresji okazaliśmy – podsumował minister spraw zagranicznych.

Odprawa dotycząca sytuacji na granicy z Białorusią (zdjęcia)

fot. MSWiA

Wspólne oświadczenie szefów MSW Polski, Litwy, Łotwy i Estonii

W poniedziałek, 28 sierpnia br. w MSWiA odbyło się spotkanie szefów resortów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Po zakończeniu rozmów ministrowie podkreślili w oświadczeniach dla mediów bardzo dobrą współpracę na rzecz utrzymania bezpieczeństwa w regionie.

– W związku z tym wzywamy reżim białoruski do usunięcia grupy „Wagnera” z terenów Białorusi, wycofania wszystkich nielegalnych migrantów z terenów przygranicznych i odesłania ich do krajów pochodzenia – napisali szefowie resortów spraw wewnętrznych w oświadczeniu wydanym po spotkaniu. – Jeśli strona białoruska nie rozwiąże tych kwestii, możliwe jest zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Białorusią. Natomiast wszelkie decyzje dotyczące przejść granicznych z Białorusią będą dostosowywane do aktualnej sytuacji i działań reżimu Łukaszenki. Mechanizmy te będą również dotyczyły granicy z Rosją.

Odprawa dotycząca sytuacji na granicy z Białorusią (zdjęcia)

fot. MSWiA

(źródło MSWiA)

5 komentarzy

  1. parada Błaznów

  2. parada Błaznów w wykonaniu pisorów

  3. Andrzej Poczobut umiera w łagrze a gostkowie robią sobie lans pod płotem i apelują.

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 4.3269zł -0.22%
  • GBP 5.302zł -0.63%
  • EUR 4.6069zł -0.31%
  • CHF 4.7752zł -0.12%

Polub nas