Od początku wakacji na drogach w regionie zginęło 11 osób, w tym troje dzieci

Od początku wakacji na policyjnej mapie śmiertelnych wypadków przybywa czarnych punktów. Wśród 11 osób, które poniosły śmierć w tragicznych zdarzeniach drogowych na terenie woj. lubelskiego, są trzy osoby nieletnie.

Od początku wakacji na drogach w regionie doszło do 74 wypadków, w których 75 osób zostało rannych, zaś 11 poniosło śmierć. Wśród ofiar są także osoby nieletnie.

Przedwczoraj w powiecie hrubieszowskim doszło do śmiertelnego potrącenia 16-letniego motorowerzysty, z kolei w minioną niedzielę pod kołami audi zginął 13-latek. Do sprawy tego wypadku policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. 10 lipca na terenie powiatu radzyńskiego zginął 10-latek jadący hulajnogą elektryczną. Chłopiec na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej jeepem i został potrącony przez pojazd.

Policjanci przypominają, że okres wakacyjny to dla dzieci i młodzieży czas większej swobody. Wakacyjna beztroska sprzyja wielu zagrożeniom, szczególnie tym, w ruchu drogowym. Dzieci bardzo często pozbawieni uwagi bądź opieki dorosłych są uczestnikami ruchu drogowego, jako piesi, czy rowerzyści.

Niestety, zdarza się także, że nieletni pod nieobecność dorosłych korzystają z jednośladów, które nie są dla nich przeznaczone, np. motocykli bądź motorowerów. Dodatkowo nieumiejętność jazdy, nieznajomość przepisów drogowych oraz brak obowiązkowego wyposażenia może przynieść tragiczne skutki. Dzieci nie mają jeszcze wypracowanej zdolności przewidywania następstw pewnych zachowań oraz ich ewentualnych konsekwencji. Bez należytego nadzoru osoby dorosłej, nietrudno o wypadek.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o to, by wakacyjny urlop nie zwalniał ich z odpowiedzialności za bezpieczeństwo podopiecznych. Szczególnie właśnie podczas wakacji należy zapewnić dzieciom właściwą opiekę i zainteresowanie. Należy porozmawiać o zasadach bezpiecznych zachowań, szczególnie w aspekcie uczestnictwa w ruchu drogowym, a także uczulić na istniejące zagrożenia. Ponadto na rodzicach spoczywa obowiązek zabezpieczenia pojazdów przed dostępem do nich osób nieletnich.

Co roku w rolnictwie dochodzi do wypadków z udziałem dzieci, także z tragicznymi skutkami. Opiekunowie powinni zadbać o bezpieczeństwo dzieci i zwracać uwagę na to, gdzie przebywają oraz gdzie się bawią. Nie należy pozostawiać dzieci bez nadzoru w pobliżu pracujących urządzeń.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

4 komentarze

  1. To większa śmiertelność niż na koronawirusa.
    Pora wprowadzić jakieś obostrzenia w tej sprawie.

  2. Pijako-pirat przejechał dziecko przebywające poza drogą, a policja w 3/4 tekstu apeluje o ostrożność do dzieci oraz opiekunów. Zdarzyło się jeszcze kilka wypadków z nieletnimi na motorowerze, czy hulajnodze, ale… w tym samych czasie doszło do setek wypadków z udziałem pełnoletnich kierujących przeważnie samochodami. I setek zatrzymanych pełnoletnich kierujących pojazdami po pijaku.
    A policja apeluje o ostrożność to uczestników ruchu, którzy stanowią mniej niż 1% wszystkich uczestników.

  3. Tylko 11 osób.Na ten d.eb.ilizm za kierownicą, setki za.pijaczonych i brak policji na lokalnych drogach to jest tylko 11 osób.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021