Od nowego roku w Polsce przybędzie 10 miast. Dwa z nich w województwie lubelskim

Wraz z nowym rokiem wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów, w ramach którego w naszym regionie przybędą nowe miasta. Dwie miejscowości otrzymają bowiem prawa miejskie, które przed laty zostały im odebrane.

W Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego. Ma to związek z wnioskami samorządów o nadanie im statusów miast lub też zmienienia nazwy.

Tym samym zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, od nowego roku w Polsce przybędzie 10 miast, zmieni się też nazwa jednego powiatu. Dwa nowe miasta pojawią się w naszym regionie.

Nowymi miastami zostaną miejscowości: Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim, Solec nad Wisłą, Wiskitki i Sochocin w województwie mazowieckim, Dubiecko w województwie podkarpackim, Wodzisław w województwie świętokrzyskim, Budzyń i Koźminek w województwie wielkopolskim, a także Goraj i Kamionka w województwie lubelskim.

W Goraju pomysł odzyskania praw miejskich pojawił się w połowie ub. roku. Początki tej miejscowości sięgają roku 1377, kiedy to osada została nadana Dymitrowi przez króla Ludwika Węgierskiego. Prawa miejskie Goraj uzyskał w 1398 r. decyzją króla Władysława Jagiełło. Miastem pozostawał przez pięć wieków, aż do roku 1869 roku, kiedy to podobnie jak 336 innych miast, został zdegradowany do statusu osady.

Przeprowadzone konsultacje wykazały, że mieszkańcy są za tego typu rozwiązaniem. Uprawnionych do głosu w tej sprawie było 3318 osób, swoje zdanie wyraziło 58 proc. mieszkańców Goraja i 48 proc. osób z terenu gminy. Prawie wszyscy, gdyż aż 97 proc., było za przywróceniem praw miejskich.

Jeżeli chodzi o Kamionkę w powiecie lubartowskim, to pierwsze wzmianki o tym, że była ona miastem, pochodzą z 1458 roku. Jego herbem były dwa skrzyżowane klucze. Jak większość miast w tamtych czasach, było to miasto prywatne. Na początku ziemie te należały do Tęczyńskich, potem m.in. do Oleśnickich, Górków, Szamotulskich, Daniłowiczów, Michałowskich, Prażmowskich a nawet Zamoyskich, do których należał również Pałac w Kozłówce. Kamionka miała królewskie przywileje lokacyjne oraz własne organy sądowe i administracyjne. Również w roku 1869 utraciła prawa miejskie.

W styczniu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy w tej sprawie. Jako zalety przekształcenia Kamionki w miasto wymieniono: okazję powrotu do wielowiekowej tradycji posiadania praw miejskich, szerszą możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na różnego rodzaju inwestycje, lepsze postrzeganie miejscowości przez pryzmat miasta, czy też możliwość lepszego i sprawniejszego promowania miejscowości, a także zachęcania turystów do odwiedzenia Kamionki jako miasta.

(fot. lublin112.pl, UG Goraj)

Zobacz również

3 komentarze

  1. Fan kulawego karła

    W województwie Lubelskim jedynym w pełnym tego słowa znaczeniu miastem jest Lublin. O innych byłych miastach wojewódzkich województwa Lubelskiego niebede wspominał. Reszta te powiatowe dziury to wiochy! Wichury w których w większości mieszkaja okoliczni wiesniacy którzy przenosza się tam systematycznie ze swoich wiosek. Może zlikwidować wiochy ,nazwać ich miastami. I wszystkich wieśniaków nazwać ludźmi z miasta! Tak byłoby prościej. Ku uciesze barachla i motłochu ktory dziś ma swoje 5minut.

  2. A Dys kiedy…? Bimmer chce być miastowy…

  3. Ni to miasto ni to wieś, ni ***, ni coś zjeść.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021