Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od najbliższego poniedziałku w regionie rozpoczynają się ferie zimowe

Od poniedziałku, 16 stycznia br. uczniowie z pięciu województw rozpoczną zimowy wypoczynek. Jako pierwsze ferie rozpoczną dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa.

Terminy ferii zimowych

W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe będą organizowane w następujących terminach:

– 16-29 stycznia 2023 r. -lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
– 23 stycznia – 5 lutego 2023 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
– 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. -kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
– 13-26 lutego 2023 r. -dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Baza wypoczynku

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Informację o jakichkolwiek nieprawidłowościach organizacyjnych można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy inspektor sanitarny, policja).

Obecnie w systemie odnotowano 4 583 zgłoszeń. W zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tys. uczniów, w tym w:

– wyjazdach krajowych – 85 680 osób,
– półkoloniach – 76 861 osób,
– wyjazdach zagranicznych – ponad 4 891 osób.

Organizatorzy wypoczynku będą nadal zgłaszać wypoczynek organizowany w kolejnych terminach. Więcej informacji na temat wypoczynku można znaleźć na stronie MEiN w zakładce Wypoczynek.

„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja MEiN prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku

Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.

Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.

Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

Kontrola środków transportu

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia kontroli. Jeśli chcesz uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji, poinformuj policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Od najbliższego poniedziałku w regionie rozpoczynają się ferie zimowe

Od najbliższego poniedziałku w regionie rozpoczynają się ferie zimowe

Zaplanowane indywidualne wyjazdy

Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

Wypoczynek za granicą

Podczas planowania wyjazdów zagranicznych konieczne jest bieżące śledzenie informacji zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, szczególnie w zakładce Informacje dla podróżujących.

Wszystkie osoby, które planują wyjazd zagraniczny, zachęcamy do pobrania aplikacji Polak za granicą. To sprawdzone źródło informacji w podróży, w którym można znaleźć m.in. kontakty do polskich placówek zagranicznych.

Polecane serwisy

Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez różne służby i instytucje publiczne. Zachęcamy do odwiedzenia następujących stron i serwisów internetowych:

(fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. Pan cieć z Miasta Inspiracji (wprzódy: Lublin)

    Od najbliższego poniedziałku w regionie rozpoczynają się ferie zimowe, a tu panie, zimy ze świecą szukać.
    Tym trudniej będzie, że „miasto” świece, chce „braciom” wywieźć.