Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra spore zmiany w komunikacji miejskiej w Lublinie. Tysiące osób będzie zwolnionych z opłat za bilety

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniają się uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Lublinie. Jest to efekt projektu uchwały zgłoszonej przez prezydenta Lublina.

W listopadzie radni podczas głosowania jednogłośnie poparli prezydencki projekt, który zwalnia z opłat za bilety komunikacji miejskiej uczniów od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, do ukończenia 16 roku życia. Ustawą zostanie objętych 35,5 tys. dzieci, gdyż tyle jest uczniów w tej grupie wiekowej zapisanych do lubelskich szkół. Co ważne, za darmo będą oni podróżować autobusami i trolejbusami nie tylko w drodze do i ze szkoły, lecz za każdym razem, kiedy będą chcieli skorzystać z komunikacji miejskiej. Dla budżetu miasta będzie to oznaczało dodatkowy wydatek w kwocie ok 2,8 mln złotych.

Zgodnie z nowymi przepisami, za przejazd komunikacją miejską w Lublinie zwolnione będą dzieci od urodzenia do dnia 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat, uczniowie publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez Gminę Lublin oraz uczniowie, działających na terenie Gminy Lublin, publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne, inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz artystycznych szkół, które realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.

Nie będą musieli też płacić uczniowie zamieszkujący na terenie Gminy Lublin: uczęszczający do publicznych szkół podstawowych i gimnazjów oraz do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne, inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz do artystycznych szkół, które realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Bezpłatne przejazdy będą też miały osoby, które świadczyły pracę po 1956 roku na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 roku oraz osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych a także weterani i weterani poszkodowani.

Co ważne, w związku z wejściem Uchwały Rady Miasta, pasażerowie, którzy uzyskali prawo do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów komunikacją miejską, mogą uzyskać zwrot kosztów za niewykorzystaną część biletu. Dotyczy to osób, które posiadają bilet okresowy. Aby uzyskać zwrot, należy od 3 stycznia zgłosić się do Punktu Sprzedaży Biletu przy ul. Nałęczowskiej 14 lub ul. Zielonej 5 wraz z dokumentem tożsamości, dokumentem potwierdzającym nabycie uprawnienia i kartą biletu elektronicznego z zakodowanym na niej biletem.

(fot. lublin112)
2017-12-31 17:46:29

47 komentarzy

  1. mój 126p o wiele mniej pali od e 60 itd Bimmera a ma o wiele większe osiągi.Pozdrawiam

  2. dziady wlasnie tam jest wasze miejsce , w mpk biedaki hehehehehehe na swiatlach jak tacy z mpk zawsze podziwiaja moje e60 535d i sie zastanawiaja czego oni nie jezdza takim wozem to zawsze sie do nich ironicznie usmiecham a potem smieje hehehehehe uwielbiam widziec ich miny jak ich niszecze moim smiechem hehehehe zacznijcie zarabiac normalnie to tez bedziecie mieli normalne auta hehehehehe brat przyjechal z uk swoim x5 4.6 IS i tez sie smieje z biedakow ktorzy jezdza mp albo skodami , jakbym jezdzil wieswagenaem albo skoda to bym popelnim samobojstwo dziady , taka prawda , wszyscy sie z was smieja hehehehehehe

    • A ja mam fiata i mi twoje e60 koło ..uja lata.

    • Będziesz się jeszcze szerzej na pewno śmiał, jak się tym swoim BMW rozbijesz na zakręcie, sparaliżuje cię od szyi w dół, a te „dziady” wysiądą z jadącego za tobą autobusu i będą patrzeć na ciebie. Myślę, że wtedy będzie jeszcze lepsza okazja, żeby powiedzieć ludziom, co o nich myślisz, prosto w oczy.

  3. Poprawnie brzmiący tytuł: Tysiące osób BĘDĄ zwolnione z opłat… to są „te” tysiące i one będą, jakby był jeden tysiąc to ten tysiąc będzie…

  4. Duże zmiany byłyby wtedy gdyby ZTM uruchomił 10 nowych linii.

  5. Fajnie, ja się cieszę. Moje dzieciaki się załapią. Darmowe ksiàźki. Darmowe przejazdy. Dla mnie super.

  6. a to tak wszystkie dzieci z całej Polski czy tylko z Lublina?

Z kraju