Czwartek, 13 czerwca 202413/06/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra kamery będą rejestrować pojazdy wjeżdżające na Stare Miasto w Lublinie. Jaka kara za nieuprawniony wjazd?

Miasto Lublin przypomina, że od jutra (1 marca) rusza elektroniczny system rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta. Specjalne kamery będą odczytywać tablice rejestracyjne aut i porównywać je z danymi z bazy.

– Tak jak zapowiadaliśmy, z początkiem marca we współpracy z Radą Dzielnicy Stare Miasto, wdrażamy rozwiązanie, które ma uszczelnić system kontroli pojazdów nieuprawnionych do wjazdu na teren Starego Miasta. Z punktu widzenia prawnego nic się nie zmieni, obowiązujące aktualnie zasady pozostaną takie same. Uruchamiamy natomiast nowe narzędzie, które ma być pomocne przy weryfikacji osób i podmiotów nieposiadających zezwoleń – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zadaniem systemu jest automatyzacja procesu wykrywania wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta. Głównym elementem systemu są dwie kamery. Jedna będzie odczytywać tablice rejestracyjne samochodów jadących ul. Noworybną. Druga ma rejestrować tablice aut wyjeżdżających ze Starego Miasta ul. Olejną oraz kierowców chcących wjechać ul. Olejną pod prąd.

Rejestracja i analiza 

Kamery rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości i przesyłają go do modułu analitycznego, który wykrywa i rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z obszaru Starego Miasta. Oprogramowanie porównuje numery rejestracyjne z wprowadzoną przez operatora listą pojazdów uprawnionych. W razie wykrycia tablicy rejestracyjnej pojazdu nieuprawnionego do wjazdu na teren Starego Miasta, system powiadamia operatora o takim zdarzeniu oraz zapisuje dane (zdjęcie oraz numer rejestracyjny, datę i godzinę zdarzenia) w bazie. Obsługa systemu może przeglądać zdjęcia pojazdów i wyszukiwać te, które wjechały bez pozwolenia. Oprogramowanie jest elementem systemu ANPR (Automatic Number Plate Recognition) monitorującego tablice rejestracyjne samochodów na wielu skrzyżowaniach w Lublinie. Rozwiązanie wprowadzone na Starym Mieście to rozbudowa istniejącego już systemu o kolejne elementy.

Konsekwencje za nieuprawiony wjazd

Kierowcy nagrani przez kamery na nieuprawnionym wjeździe na Stare Miasto muszą się liczyć z konsekwencjami. Straż Miejska na podstawie alertów i zdjęć będzie nakładać mandaty karne lub kierować sprawy do sądu. 17 września 2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. W odniesieniu do kary za niestosowanie się do znaku B-1 (zakaz ruchu) zwiększono ilość punktów karnych z 5 na 8. Kwota pozostała bez zmian, co oznacza, że wysokość mandatu może wynieść od 20 do 500 zł.

Koszt instalacji systemu kontroli wjazdu na teren Starego Miasta wyniósł blisko 100 tys. zł. Środki na realizację tego zadania przekazała Rada Dzielnicy Stare Miasto.

(fot. lublin112.pl)

20 komentarzy

 1. Najpierw Stare Miasto, potem Śródmieście i całe centrum, tak jak ze strefami parkowania. I za kilka lat nigdzie nie będzie nie będzie można zaparkować, bo postępowcy będą w zaparte iść tak, jak z nieudacznymi elektrykami.

 2. I co, turysta który wjedzie na Stare Miasto, albo ktoś kto tamtędy tylko przyjedzie dostaną mandat?

  • twój psychiatra

   Na to wygląda.

  • No ale co w tym dziwnego jak jest tam od zawsze zakaz wjazdu?

  • Turysta może wejść na Stare Miasto,nigdy nie można było wjeżdżać. Tylko mogą wjechać ci co posiadają pozwolenie na wjazd mieszkańcy i właściciele restauracji .Pozostali zostaną ukarani mandatami

 3. Zakłada się zagraniczne tablice zjazdowe z allegro i po problemie.

 4. A co z niepełnosprawnymi

  • A co niby ma być?
   Przepisy i znaki drogowe ich nie dotyczą?

   • Bez sensu jest Twoja wypowiedź. Nie chciał byś być na ich miejscu.

    • Co to znaczy „być na ich miejscu”?
     Chyba jesteś niepełnosprawny umysłowo!!!
     Jeśli ktoś ma uzasadniony powód aby tam wjeżdżać to dostaje zezwolenie na wjazd bez względu na stan zdrowia.
     Przed wjazdem na „deptak” stoją dokładnie takie same znaki (B-1) z informacją kogo i kiedy nie dotyczą.
     A według ciebie osoby niepełnosprawnej miałoby to nie dotyczyć zawsze i mogłaby sobie jeździć po deptaku???
     To może i ulicą jednokierunkową mogliby jeździć „pod prąd”.
     Po Ogrodzie Saskim i Parku Ludowym też???
     Idź się „Darek” leczyć bo masz widoczny problem ze swoim rozumem!

    • Nie wiem na czym polega twój umysłowy problem (wyjaśnij to sobie z psychiatrą).
     Póki co osoba niepełnosprawna jest takim samym użytkowniem dróg i podlega tym samym przepisom.
     Bez sensu jest twój komentarz.

     • kiedyś mogli wjechać na zakaz ruchu

      • Nie pisz głupot.
       Kamery nie zmieniły zasad dotyczących kto może wjechać dzisiaj a kto jutro.
       Po prostu doszły kamery ułatwiające weryfikację pojazdów.
       A jeśli gdzieś stoi znak drogowy, który nie dotyczy osób niepełnosprawnych to jest razem z takim znakiem stosowna informacja.
       Nie ma natomiast czegoś, co zwalnia niepełnosprawnych z przestrzegania przepisów.

 5. no coś podobnego!!! a 3 lata temu nie było kamer?

 6. A na jakiej postawie prawnej SM (której już dawno nie powinno być) pozyskuje moje dane od WK? A jak bym był tylko właścicielem pojazdy bez prawka też bym dostał mandat? Dostał bym tylko za to, że posiadam auto. Ale czy to jest przestępstwo?

  • Jak wytłumaczyć podstawy prawne komuś, kto nie potrafi poprawnie pisać po polsku?
   A porady i wyjaśnień oczekuje w komentarzach 🙂

  • Szukasz darmowej porady?
   Może lepiej skorzystaj z kancelarii prawnej, która dokładnie wyjaśni ci „co i jak”.
   A później masz prawo złożyć zawiadomienie do prokuratury jeśli ktoś naruszy twoje prawa.
   Póki co nie rób z siebie błazna bo współczesnym Stańczykiem nie zostaniesz.

 7. Kolejny bubel od pożal się boże szefa wydziału zarządzania ruchem i mobilnością.
  Przecież kamera nie zapobiegnie wjeżdżaniu samochodów bez zezwolenia a chyba o to chodzi żeby osoby nieuprawnione nie wjeżdżały na teren Starego Miasta. Każdy strażnik miejski i mieszkaniec to potwierdzi ale po co słuchać najbardziej zorientowanych. Najważniejsze, że mandaty będą się sypały a bałagan jak był tak będzie.
  Bycie urzędnikiem to jednak stan umysłu 🙁

 8. wszędzie tylko kary, zakazy, mandaty – sram na taki kraj.

 9. nie kryty krytyk

  to zależy czy policja będzie musiała sfotografować nowy radiowóz, w tym przypadku akurat żadnej kary, jak to było nie tak dawno temu w polsce.

Z kraju