Od dzisiaj nie musisz mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy (wideo)

Niemal 22 miliony Polaków ma prawo jazdy. 5 grudnia to dla nich ważny i dobry dzień. Od dziś, podczas kontroli drogowej, nie dostaną mandatu za brak tego dokumentu przy sobie.

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury.

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od dziś nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

 

To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Minister Marek Zagórski podpisał odpowiedni dokument 4 września. Dzięki temu dziś te zmiany mogą wejść w życie.

Jak od teraz będzie więc wyglądała kontrola drogowa? Policja sprawdzi uprawnienia kierowców w rejestrach państwowych, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to niejedyna zmiana. Od dziś w aplikacji mObywatel dostępne jest też mPrawo Jazdy.

– Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie – mówi minister Marek Zagórski. – Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe mają od dziś w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – dodaje.

W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

(fot. wideo MC)

Zobacz również

18 komentarzy

 1. instalujcie mObywatel na własnym telefonie
  dajesz dostęp do zdjęć, filmów, mikrofonu, gps
  sztuczna ynteligencja potrzebuje danych do analiz

 2. kolejna „dobra zmiana”, rzeczywiście ułatwienie chyba dla pisiorskich inwalidów

  • Tel. masz na korbę to noś torbę na dokumenty. Apka nie przyjmuje polecenia dodania PJ.

 3. Tak wielki dzień rzeczywiście ,bo do dzisiaj 22mln obywateli worek kartofli na plecach nosić musiało .Życzę cierpliwości i czasu podczas kontroli w miejscach bez zasięgu albo bez łączności patrolu z dyżurnym.Bałagan panujący w cepiku i ceku niejednemu zajdzie za skórę gdy policjant niemające jasności profilaktycznie notatkę celem wyjaśnienia skieruje.

 4. Nie prawda, nie mogę jeszcze dodać prawa jazdy w apce mObywatel. A tak na marginesie „obywatele” byli za tej strasznej komuny, teraz apka powinna się nazywać mSuweren 🙂

 5. Nie chcieliśmy czekać. Mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli, żeby pozakuwać ich w łańcuchy. Najważniejsze to słuchać głosu ludu.

  • No cóż, kwintesencja demokracji – trzeba się liczyć ze zdaniem każdego byle idioty czy niedouka. Teraz w razie stłuczki nie ma mowy o dogadaniu się stron bez policji, bo kto będzie na tyle głupi żeby wierzyć sprawcy w autentyczność podawanych przez niego danych bez weryfikacji czy są prawdziwe. A mandat za spowodowanie kolizji to min 250 zł, ot wygodnictwo. Ja tam wolę mieć papiery przy sobie bo mnie nie uwierają. A logika idrntyczna jak z zaśmiecanianiem lasów – żeby przytargać tam przykładową pełną butelkę piwa to nie było ciężko, za to pustą ze sobą zabrać spowrotem to czynność już ponad siły.

 6. wsio haraszo ale jedno ale ;] nie wszystkie telefony obsluguja aplikacje ;] minimum android 7 ;]

  • Tel. masz na korbę to noś torbę na dokumenty. Apka nie przyjmuje polecenia dodania PJ.

   • ja mam fotki DO i PJ
    myślę że wystarczy

    • do pierwszego włamu przez prosty wirus. Kopie trafią gdzie trzeba, a ty będziesz latami w sądach udowadniał, że kredyty ktoś inny brał używając twoich danych.

 7. Nikomu nie zaszkodzi,dobrze,że jest taka opcja. Zawsze można mieć kwit jak do tej pory ze sobą.Na początku napewno będą problemy,system się dotrze z czasem.Zamiast tego wolałbym obniżkę PIT do15% lub kwotę wolną od podatku np.15000zł.

 8. Bałagan w cek jest ogromny ,niejeden będzie zdziwiony wnioskiem do sądu za brak uprawnień pomimo że w domu w szafie będzie leżał ważny blankiet.

 9. normalnie dzisiaj nie mogłem pić nie mogłem jeść cały dzień płakałem ze wzruszenia wreszcie nareszcie nasz ukochany kim dzon rząd wprowadził mnie w XXl wiek

 10. Rozsądny i ceniący swój czas zawsze będzie mieć przy sobie p.j .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Charytatywny bieg Poland Business Run wystartuje dla Pana Zdzisława z Lubelszczyzny
Zaproszenie na otwarcie Izby Pożarnictwa OSP Bełżyce
Strefa gier – biblioteka otwiera się dla graczy
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Święto teatru studenckiego w Chatce Żaka!