Od dzisiaj lubelscy seniorzy jeżdżą komunikacją miejską za darmo

Osoby, które ukończyły 65 rok życia, nie muszą już płacić za przejazd autobusami i trolejbusami w Lublinie. Zaczęła bowiem obowiązywać uchwała Rady Miasta w tej sprawie.

Z dniem dzisiejszym zaczęła obowiązywać przyjęta pod koniec lutego przez lubelskich radnych uchwała, zapewniająca seniorom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Radni praktycznie jednogłośnie zatwierdzili prezydencki projekt, 29 z nich głosowało za, żaden nie był przeciw, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Tym samym osoby, które ukończyły 65 rok życia mogą od dzisiaj podróżować autobusami i trolejbusami bez potrzeby kasowania biletów. Muszą tylko posiadać dokument tożsamości, który potwierdzi ich wiek.

Jak obliczono, z uprawnienia skorzystają około 23 tysiące osób, rocznie ulga ta ma kosztować miasto ok. 8 mln złotych. Co ważne, prawo do bezpłatnych przejazdów mają nie tylko mieszkańcy Lublina, lecz każda osoba w wieku powyżej 65 lat. Darmowe podróżowanie autobusami i trolejbusami w Lublinie dla osób starszych było jedną z obietnic złożonych przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w jego kampanii wyborczej. Jak wyjaśniał, jest to kolejna, po Karcie Seniora i rozwijanych Klubach Seniora, oferta miasta skierowana dla osób w starszym wieku.

Seniorzy to kolejna grupa uprawniona do bezpłatnych przejazdów lubelską komunikacją miejską. Od 1 stycznia 2018 roku za darmo jeżdżą uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Lublin. Ulga obowiązuje do ukończenia nauki. Bezpłatnie środkami transportu publicznego podróżować mogą także dzieci, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby słabowidzące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz weterani wojenni.

(fot. lublin112)

13 komentarzy

 1. Dlaczego wiejska baba, która nie płaci tutaj podatków ma jeździć na darmo?

  • Po to, żeby nie jeździła po mieście swoim wiejskim autem. Raz, że korki. Dwa, że nie ma gdzie trzymać tego złomu. Przypominam, że chodnik, to nie parking. Trawnik także nie. Droga pożarowa tym bardziej.
   Aha, chodnik to także, nie droga rowerowa, nawet jeżeli jest na tyle szeroki, że rower może swobodnie wyminąć się z pieszym. Na ekspresówce traktor czy kombajn się także zmieszczą, ale to nie oznacza, ze to są drogi dla pojazdów wolnobieżnych.

   • Ok już przestrzeń ciągle pieprzyc o tych rowerach, ścieżkach i przejściach dla pieszych ty chory kretynie.

   • No z tymi samochodami to przesada, ile wiejskich kobiet w wieku emerytalnym posiada PJ już nie mówiąc o samochodzie, 1 na 50?

  • Bo tak się wybory wygrywa

 2. No to teraz jeszcze madgi z bachorami i szoszony ukraińskie.

 3. Nie za darmo a bezpłatnie. Za ich przejazdy płacimy my wszyscy co jeszcze pracujemy i płacimy podatki.

 4. To teraz jeszcze madgi z bachorami i szoszony ukraińskie.

 5. Prima Aprilis! Haha!!

 6. A od jutra radio taxi za,darmo.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021