Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od dzisiaj droga S17 dłuższa o kolejne 30 kilometrów (zdjęcia)

W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie kolejnego odcinka trasy S17. Dzisiaj droga ekspresowa łącząca Warszawę z Lublinem wydłużyła się o kolejne 30 km

Kierowcy skorzystają od dzisiaj z odcinka od końca obwodnicy Garwolina do granicy z województwem lubelskim (25,2km) oraz kolejnych kilku kilometrów do węzła Ryki Północ (około 5km), gdzie zjadą na stary przebieg DK17. Kolejnym, 15-kilometrowym odcinkiem S17 omijającym Ryki, kierowcy pojadą pod koniec wakacji. Wtedy też dystans 140 km od Garwolina do Piask pokonają w 70 minut.

Dwujezdniowa droga ekspresowa S17 od końca obwodnicy Garwolina do granicy z województwem lubelskim, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i rezerwą pod trzeci, powstała w większości w miejscu starej DK17. Jedynie na wysokości Gończyc i Trojanowa biegnie po nowym śladzie, omijając od wschodu te miejscowości.

Jezdnia nowej trasy w kierunku Warszawy w dużej mierze wykorzystuje korpus starej drogi, wytyczonej niemal 200 lat temu w czasach Dyrekcji Jeneralnej Dróg i Mostów Królestwa Polskiego. Jezdnia w kierunku Lublina powstała od podstaw, podobnie jak system dróg umożliwiających obsługę ruchu lokalnego.

Od dzisiaj droga S17 dłuższa o kolejne 30 kilometrów (zdjęcia)

Nawierzchnia na trasie głównej wykonana jest z betonu cementowego, a jedynie w obrębie obiektów inżynierskich oraz na drogach lokalnych zastosowano nawierzchnię bitumiczną. Dodajmy, że nawierzchnia z betonu cementowego będzie na całym odcinku S17 pomiędzy węzłami Zakręt i Kurów Zachód. W ramach inwestycji powstały m.in. trzy węzły (Górzno, Gończyce i Trojanów), dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, 23 obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej i nad nią oraz urządzenia ochrony środowiska.

Aby skrócić oczekiwanie kierowców na możliwość jazdy dwoma jezdniami na całej trasie, od Garwolina do węzła Ryki Północ, na jej części będzie chwilowo obowiązywać ograniczenie prędkości do 100 km/h. Związane to jest z trwającym jeszcze uzyskiwaniem pozwolenia na użytkowanie dla odcinka od końca obwodnicy Garwolina do Gończyc oraz od granicy województwa mazowieckiego do węzła Ryki Północ. Dlatego też, jeszcze przez kilkanaście dni, będzie obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu z przekreślonym oznakowaniem „eski”. Po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie kierowcy pojazdów osobowych będą mogli jechać z prędkością 120 km/h.

(fot. GDDKiA)

13 komentarzy

 1. jeszcze chwilka, dynamit i w godzinkę prawie w wawie

 2. Perspektywa zakłamuje rzeczywistą odległość ale trzeci samochód z pierwszego zdjęcia jedzie 10-20 metrów za pojazdem poprzedzającym.
  Wydaje się nawet, że wszystkie (obrucz: 1, 4 i 7) jadą zbyt blisko, ale nie ma aż takiego odsetka idiotów. 43% baranów to przesada.

 3. Drogi nie odbiegają już od zachodnioeuropejskich (ukończone ekspresówki pomiędzy większymi miastami). Pora dogonić zachód w innych elementach, tj z kulturą jazdy, bo ona jeszcze u zbyt wielu zbyt bardzo na wschodzie.

 4. Warsiaskie spadochronu 120 jadą jak sypie śnieg…

 5. Dalibyście jakąś legendę do tej mapy…

 6. Będzie najazd Warszawiaków po kartofle i cebule do Lublina

  • Olo ,zarobić w Warszawie i wydać w Lu ,to dla nich frajda.

  • Zapraszamy, mamy też jabłka i maliny 😉 nie będą musieli ci Warszawiacy targać tobołków ze swoich rodzinnych stron 😉

  • Bigosu wam nie zrobimy ani racuchów. To macie tam hen u siebie;)

 7. Lublin to potrzebuje szybkiego połączenia z Krakowem.
  Żeby dwa największe osrodki w Małopolsce nie były dobrze skomunikowane to wstyd…