Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Od 10 października żółta strefa w całym kraju i obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej i komunikacji

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 10 października zostaną wprowadzone zasady strefy żółtej na cały kraj. Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej oraz w komunikacji.

– Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie. Jesteśmy dzisiaj kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów. I będziemy robić wszystko, żeby były zapewnione – powiedział podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Co więcej, maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych będzie wynosiła do 75 osób, w restauracjach zaś 1 osoba na 4 m². To niektóre z zasad, które obowiązują w strefach żółtych. Premier zaapelował o zapoznanie się z tymi zasadami i ich przestrzeganie.

– Wiemy doskonale, że w Belgii, Holandii, Francji czy Hiszpanii i Włoszech dochodziło do dramatów, gdzie szpitale nie były dostępne. Chcemy, żeby u nas do tego nie doszło – dodał premier.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji.

– Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku. Dzisiaj cała Europa to strefa żółta lub czerwona. Są kraje, które już wprowadzają stany nadzwyczajne. Mamy do czynienia z daleko idącymi restrykcjami. Nasze podejście w tym zakresie musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń. Tylko w ten sposób unikniemy drugiego lockdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował o dystans, maseczki i zasady sanitarne na podwyższonym poziomie.

– Nasza strategia będzie też elastyczna. Reagujemy na bieżąco na informacje napływające z całej Europy. Nie widzimy póki co konieczności izolowania Polski – dodał szef rządu.

Od 10 października żółta strefa w całym kraju i obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej i komunikacji

Od 10 października żółta strefa w całym kraju i obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej i komunikacji

(fot. KPRM)

108 komentarzy

 1. 50 czy 150 osób na weselu to nie o liczby im chodzi tylko żebyś się ich bał wiadomo że nie ma pandemii tylko problem jest taki że od okrągłego stołu chcą i niszczą Polskę bo Polską nie rządzą od dawna Polacy tylko albo bolszewik albo niemiec albo żyd , znajdżcie mi w rządzie Polaka – słucham .

 2. Dziwne że ludzie w lecie siedzieli jeden przy drugim na plaży i jakoś patogen nie przeskakiwał na osobę obok a teraz nagle bum…. Wystartował sezon grypowy i oto cała tajemnica skąd tylu chorych.

  • Maseczki na zewnątrz to bzdura

   • Oj tam oj tam, trzeba nosić maseczki. Zawsze to bliżej do grzybicy płuc i wzrostu śmiertelności. A ten cały koronawirus nie jest taki straszny więc trzeba mu jakoś pomóc zwiększyć tą śmiertelność.

 3. Toż dopiero co Kłamcowiecki mówił że wirus jest w odwrocie. Aha, no prawda… przecież trzeba było przepchnąć ciamajdę Dudę.

 4. To są jakieś jaja

 5. Zobaczcie na zdjęciu jak ten tłuk nosi maseczkę… I to w pomieszczeniu zamkniętym. Ale ja w sklepie muszę

 6. Intensywnie kreuje się pandemię bo tak naprawdę nie nastąpiła.

 7. Intensywnie kreuje się pandemię bo tak naprawdę nie nastąpiła. Bardziej bójmy się Boga i kryzysu.

 8. Żałosne, 80% tych niby zakażonych to są osoby chore których lekarze nie chcą leczyć. Politycy sami nie przestrzegają swoich zasad, a wymagają tego od innych

 9. Mateuszku mieliście POL ROKU i wiedziedziescie że druga fala przed nami.
  I co zostało zrobione?
  Gdzie te respiratory od kolegi szumowskiego?
  Gdzie te miejsca w szpitalach?
  G..o zrobiliście bo były ważniejsze wydarzenia, np wybory kopertowe.
  Cieszę się że będzie obowiązek noszenia maseczek, może wtedy będzie mniej widać ten twoj „szczery” wyraz twarzy.

  • Plandemia 😉 oni wiedzą, że to ściema i jest niska śmiertelnośc, która nie wykracza poza normalną dzienną dawkę. Co się bedą przejmować.