690 680 960

Ochotnicy przystąpili do żołnierskiego egzaminu tzw. „pętli taktycznej”. Wśród nich trojaczki z powiatu włodawskiego (zdjęcia)

Ochotnicy z województwa lubelskiego przystąpili wczoraj do żołnierskiego egzaminu tzw. „pętli taktycznej”, w ramach szkolenia podstawowego. Już w najbliższą sobotę, 9 kwietnia w Lublinie, rekruci złożą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na obiektach wojskowych w Dęblinie dobiega końca „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe. Ochotnicy z różnych zakątków naszego regionu, którzy do tej pory nie mieli styczności ze służbą wojskową, zdobywali podstawy wojskowego rzemiosła. Uczyli się, m.in. budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego, podstaw strzelectwa, taktyki, topografii, zasad zachowania na polu walki i przetrwania oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Szczególny nacisk położony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Zmagania rekrutów zakończył egzamin, tzw. „pętla taktyczna”, który był podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, maską przeciwgazową, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem nawigacji, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać przyszli żołnierze.

Kandydaci do służby w 2 LBOT z ostatniego zaciągu, to w większości osoby młode – studenci oraz uczniowie. Wśród nich są bracia Eryk, Marek i Kamil – trojaczki z powiatu włodawskiego. Cała trójka obecnie uczy się w trzeciej klasie o profilu wojskowym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Jak sami mówią, wojsko pociągało ich od dziecka i w końcu postanowili spełnić marzenia i wstąpili w szeregi 2 LBOT.

– Zawsze interesowało nas wojsko, ale to Eryk pierwszy wpadł na pomysł, aby iść do mundurówki i tak zaczęła się nasza przygoda z wojskiem – powiedział Kamil. – Czujemy się tutaj jak w domu, zajęcia są ciekawe, ludzie w porządku, można nawiązać przyjaźnie na całe życie. – dodaje Eryk.

Bracia zdali „pętlę taktyczną” pomyślnie, a ze strzelectwa, choć wcześniej nie mieli dużego doświadczenia z bronią, wszyscy otrzymali najwyższe oceny. Cała trójka nie wyklucza, że po maturze będzie kontynuować naukę w jednej z wojskowych uczelni.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 kwietnia br. o godzinie 10:00, na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie.

(fot. LBOT)

16 komentarzy

 1. faktycznie jak jedna kropla wody, jedynie z twarzy się różnią

  • Dziadek Slamsonowicz

   Nawet karabinki dostali jednakowe !!!
   I nie ważne, że są podobni do pana marszałka Terleckiego, jak przysłowiowe krople wody, najważniejsze, że są zdrowi. 😆

 2. Bo roboty nie ma to się do wojska pchają bodaj tam
  Kiedyś to by siłą ich nie zaciągnął
  Zresztą….. Jakie to dziś wojsko… Tylko w nazwie

  • Jakie wosko było za Pana czasów ? JA odpowiem bo byłem. Fala,bez szkoleń.a jak stałeś na warcie to niewiedziales po co stoisz i co ochraniasz.beton

  • Nie no za Twoich czasów to było wojsko…

   Kręcenie wora, obieranie kartofli przez półtora roku i chlanie wódy.

 3. Mateńka dumna jak ….

 4. Do Janusza M, Ciebie do wojska to by siłą nie zaciągnął, na samą myśl to pewnie laksę masz. Pozdrowienia dla trojaczków.

 5. Witam czytajac artykuly zachwalajace ow WOT to czasem nie wiem czy sie smiac czy plakac z tej pseudoreklamy pseudo wojska.snajperem saperem itd nie zostaje sie w miesiac lub dwa Na to trzeba drugich szkolen trwajacych wiele miesiecy .Ja jako byly wojskowy stwierdzam ze ci super zolnierze Na realnym polu walki gdzie wybuchaja pociski swistaja kule Gina ludzie nie wytrzymaja nawet 5 minut .Stwierdzam tak Bo bylem w iraku afganistanie Na balkanach.swoje widzialem swoje przezylem .Majac slepaki w magazynku.i.strzelac do atrap.kazdy moze a co innego jest strzelic do czlowieka to cale wojsko.zwane WOT pieknie wyglada Na paradach I TV Bo wartosci bojowej to nie ma zupelnie zadnej kompletne zero

  • Kamil weteranie, dziękujemy za dotychczasową służbę. Udało się przywieźć jakąś pamiątkę z misji (oprócz PTSD)? Jakieś sugestie jak można zrobić z członków WOT wojennych ekspertów? Wysłać od razu na UA z wielkanocnymi pistoletami na wodę?

  • Byłeś, widziałeś :p chyba po tabletkach 🙂

  • Kamil może i strzelałeś ale z napleta przy kompie z jakąś durna strzelanka.do kuchni polowej 200l bys się nadal

 6. Zrobili sobie maskotki…

 7. Alan kemot jesteście bohaterowie przed kompem nic więcej umiecie tylko pisać głupkowate bezsensowne komentarze.Bo żaden z was nie widział człowieka z roztrzaskana głowa urwana ręka czy tez rozprutym brzuchem.Czy któryś z was strzelił do człowieka otóż żaden.Ja będąc na misjach widziałem takie rzeczy o których do tej pory nie chce pisać ani mówić .Kolego Nieoślepiony jak każdy weteran miałem PTSD to nic dziwnego każdy kto był na misjach to ma .WOT no cóż to są dzieci którzy tylko udają wojsko zero wyszkolenia zero doświadczenia zero ostrzelania.Gdy wybucha wojenka oni wieja jako pierwsi ze strachu przed wybuchającymi pociskami świstającymi kulami czy na sam widok rannych lub zabitych żołnierzy .A już na pewno żaden ów pseudo snajper nie strzelił by do człowieka a ci WOT saperzy no cóż latali by razem z tym co mieli by rozbroić o ile by nie trzeba było zmieniać gaci .Prawdziwa wojna to nie poligon pełen atrap manekinów i innej dziecinnej zabawkolandi tam giną ludzie leje się krew

 8. Prawie, jak w Szeregowcu Ryanie, tylko tam było 4 braci.

 9. Nie ma się co martwic Komandos Kamil nas uratuje 🙂

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas