690 680 960

Obracali pustymi fakturami i wyłudzali wielomilionowe dotacje unijne. Wpadły kolejne dwie osoby

Kolejnych dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych do sprawy wyłudzeń dotacji na wirtualną dystrybucję produktów meblowych. Obu 41-latkom grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Lublina przeprowadzili realizację, w trakcie której zatrzymali dwóch mężczyzn pod zarzutem obrotu pustymi fakturami i wyłudzenia dotacji unijnych na kwotę 9 mln zł. Sprawa ta związana jest ze śledztwem, jakie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Czynności dotyczą zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na uszczupleniu należności publicznoprawnych Skarbu Państwa. Głównie był to podatek od towaru i usług. Do tego jednak dochodzi również pranie brudnych pieniędzy uzyskanych w ten sposób, a także wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT.

Jak wyjaśniają śledczy, grypa działała w Zamościu od 2017 do 2020 roku. W tym czasie jeden z zamojskich przedsiębiorców miał wprowadzać do ewidencji finansowo-księgowej swojej firmy poświadczające nieprawdę faktury VAT o łącznej wartości nie mniejszej niż 9 308 178,75 złotych. Następnie zostały one wykorzystane podczas ubiegania się w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektu dotyczącego wdrożenia nowego modelu dystrybucji produktów meblowych w kwocie 8 860 715 złotych.

Zatrzymani teraz mężczyźni usłyszeli zarzuty udzielenia pomocy w popełnieniu przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, bezpodstawnego obniżania wartości należnego podatku od towarów i usług oraz wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT. Sąd Rejonowy w Zamościu na wniosek prokuratury zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Dodatkowo zabezpieczono należące do podejrzanych mienie o wartości ponad dwóch milionów złotych. Obu 41-latkom grozi teraz do 10 lat pozbawienia wolności.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

4 komentarze

  1. „wyłudzenia dotacji unijnych” – jaka to różnica i co jest lepsze? Czy dotacja będzie wypłacona zgodnie z wszelkimi przepisami lecz przeznaczona na bzdurny cel, czy będzie wyłudzona, lecz wydana przez wyłudzacza w rozsądnym celu?

  2. Chomik za 80 tyś.

  3. Szef izraelskiego MSZ o ustawie reprywatyzacyjnej: nowe polskie prawo jest hańbą

    „Żadne prawo nie zmieni historii. Nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami” – przekazał Yair Lapid, izraelski minister spraw zagranicznych, który odniósł się do sprawy regulacji związanych z reprywatyzacją. „Izrael stanie jako mur obronny chroniący pamięć o Holokauście oraz honor ocalałych z Holokaustu i ich własność” – podkreślił szef izraelskiego MSZ.

  4. Fakt,, „grypa działała w Zamościu od 2017 do 2020 roku”. Teraz działa COVID.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź program Festiwalu Re:tradycja – Jarmark jagielloński. 19-21 sierpnia, Lublin – Stare Miasto
Święto muzyki tradycyjnej oraz finał projektu „Zagraj nam muzyczko. Graj na cały kraj!”
Największe wydarzenie w Lublinie dla osób z niepełnosprawnością
Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej
Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin