Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 81. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w Lublinie i Chełmie (zdjęcia)

We wtorek w całym kraju odbyły się uroczystości 81. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W Lublinie główne obchody miały miejsce na Placu Litewskim, zaś w Chełmie wieńce złożono m.in. na Górze Chełmskiej.

1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Ten najkrwawszy konflikt w historii ludzkości pochłonął życie około 6 milionów obywateli Polski, w tym 3 mln Żydów.

We wtorek w Lublinie w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów oraz przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w intencji poległych i pomordowanych. Po niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych i wojska, organizacji kombatanckich udali się na Plac Litewski, gdzie przy Pomniku Nieznanego Żołnierza odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową. Przybyłe delegacje złożyły przy Pomniku pamiątkowe wieńce i wiązanki.

W Chełmie hołd poległym oddali przedstawiciele związków kombatanckich, służb mundurowych, władze miasta reprezentowane przez wiceprezydent Chełma Dorotę Cieślik, posłowie na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek, Monika Pawłowska i Krzysztof Garbczuk, a także przedstawiciele władz województwa, powiatu oraz lokalnych instytucji, którzy wzięli udział w mszy świętej w intencji ofiar celebrowanej w Bazylice NNMP na Górze Chełmskiej. Po mszy w asyście pocztów sztandarowych złożono wieńce w Mauzoleum na Górze Chełmskiej, pod tablicą Cmentarza Wojennego przy ul. J. Młodowskiej oraz pod pomnikiem 27. WDP Armii Krajowej w Parku Miejskim.

(fot. UM Chełmn/Piotr Wójcik UMWL)

6 komentarzy

 1. Gdzie dzieła sztuki? Reparacje?

  Niemcy to Niemcy a nie Niemcy hitlerowskie.To dziś za sąsiadów mamy Niemców czy Niemców markelowskich? Niemcy napadli na Polskę, rozpętali dwie wojny światowe. Obydwie „przegrali” a najwięcej skorzystali. To jak to jest? Jak świat światem niemiec nigdy nie będzie Polakowi bratem.

 2. Cichobiorek cichodajek

  „Jak świat światem Niemiec nigdy nie będzie Polakowi bratem” – powiadasz…
  Bratem może nie ale mężem, żoną, kochanką…
  Zwłaszcza nasze „panie”, nadstawiają czterech liter dobrze sytuowanym niemiaszkom

 3. Piękna rocznica, szczególnie „piękna” gdy pisowski rząd dokładnie w dzień tej rocznicy przyjmuje na ambasadora syna hitlerowskiego oprawcy, który to syn sam jest wieloletnim agentem niemieckiego wywiadu. To jest naplucie
  Polakom w twarz przez ich własny rząd. Ale Polacy są jacy są, powiedzą że to deszcz padał i będą dalej głosować na tych, którzy ich ośmieszają nie tylko przed Niemcami, ale i przed całym światem.

 4. niemiec nie byl prawie nigdy naszym sojusznikiem tak jak i Rosja ani tym bardziej usa ale z sasiadami trzeba jakos zyc…

Z kraju