Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy rok szkolny: Na Lubelszczyźnie 330 tysięcy uczniów rozpoczęło naukę

Po ponad dwóch miesiącach przerwy, uczniowie wrócili do szkoły. Dziś odbywają się inauguracje nowego roku szkolnego, jednak od jutra zacznie się normalna nauka.

W województwie lubelskim naukę rozpoczęło dziś około 330 tysięcy uczniów szkół i przedszkoli. W samym Lublinie, w miejskich szkołach i placówkach, jest to ponad 56 tys. uczniów i słuchaczy. Do tego dochodzi kolejne 15 tys. w placówkach dotowanych przez miasto. W porównaniu do ub. roku, liczba ta wzrosła o 1947 uczniów.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na Lubelszczyźnie uczyć się będą również dzieci z Ukrainy. Jednak ich dokładna liczba będzie znana dopiero za kilka dni. Na razie w samym Lublinie zapisano do placówek 2031 dzieci i młodzieży będących uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Dla przypomnienia, w czerwcu w lubelskich szkołach i przedszkolach było około 7 tysięcy dzieci zza naszej wschodniej granicy.

Nowy rok szkolny oznacza też zmiany. Jedną z nich jest nowy przedmiot historia i teraźniejszość, który w zakresie podstawowym zastąpił wiedzę o społeczeństwie. Będzie on realizowany w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Uczniowie na tych zajęciach będą poznawać według porządku chronologicznego najważniejsze wydarzenia i procesy zachodzące w latach od 1945 do 2015 r. w Polsce i na świecie. Chodzi o sfery: polityczną, społeczną, kulturalną i gospodarczą.

Do szkół powróciły też elementy przysposobienia obronnego, w trakcie których uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły ponadpodstawowej zapoznawani będą m.in. z bronią i jej obsługą, poznają podstawy survivalu, a także dowiedzą się jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Resort edukacji zareagował także na coraz większy problem zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Teraz będą respektowane tylko te, wystawione przez lekarza specjalistę.

Rok szkolny 2022/23 potrwa do piątku 23 czerwca. Dokładnie jest to 186 dni nauki. Jeżeli chodzi o dni wolne, to pierwsza dłuższa przerwa od szkoły przypadnie pod koniec roku, od 23 grudnia do 1 stycznia. Następnie uczniowie na dwa tygodnie wrócą do szkół by od 16 stycznia rozpocząć ferie zimowe. Potrwają one do 29 stycznia. Z kolei wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 6 do 11 kwietnia. Do tego trzeba doliczyć długie weekendy i inne dni ustawowo wolne. Zliczając wszystkie dni bez nauki w całym roku okazuje się, że jest ich aż 179.

(fot. Krzysztof Żuk )

11 komentarzy

  1. Była sobie Polska…

  2. Ciekawe, czy nauczyciele zechcą indoktrynować na hicie, czy odłożą podręcznik na bok i zrealizują programy autorskie? 3 godziny tygodniowo indoktrynacji czy 3 godziny wartościowej nauki? 3 godziny tygodniowo to ok. 111 godzin w roku. Można wiele zdziałać. Wyprać mózg lub rozwinąć. Co nauczyciele w Lublinie wybiorą?

    • Jaka indoktrynacja? Czytałeś ten podręcznik człowieku?

      • On/Ona nie czytał/a po prostu wie bo jest za inną opcją polityczną. Dla takich ludzi każdy kto głosuje na pis jest głupi… Szkoda gadać do kogoś schowanego za komputerem, kto pewnie sam w życiu nic nie zrobił i nic nie umie. Mając „dwie lewe ręce” może jedynie obrażać kogoś komentarzami – kolejny internetowy troll!!!!

  3. Nauczyciele wybierają podwyżki i zdalne nauczanie cały rok.

  4. Czarnek przynosi wstyd Lublinowi.

    • Swoimi komentarzami beznadziejnymi przynosisz wstyd Polsce leszczu .

      • Wstyd Polsce to PiS przynosi. Najważniejsze dla nich jest, aby wygrać wybory i powsadzać swoich do spółek, aby dorobić się milionów. A to, że niszczą Polskę jest dla nich nie ważne. Styl rządzenia ze wschodu…

      • Że nie wspomnę o kopaczach lubelskich przynoszących wstyd erkaesik

  5. A teraz drogie dzieci władze miasta zapraszają na marsz równości, już w sobotę, taki jest HiT dla was

Z kraju