Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nowi chętni na „mały ZUS”

Minęło zaledwie kilka dni od wejścia w życie zmian w „małym ZUS”, a już jest 1,5 tys. nowych zgłoszeń do ulgi w samym województwie lubelskim. Od 1 lutego wzrósł limit przychodu, który umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z „małego ZUS”.

Do końca stycznia do ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne mogły przystąpić firmy, których ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 67,5 tys. zł. Od lutego ta kwota wzrosła do 120 tys. zł, dlatego z „małego ZUS” skorzysta teraz więcej przedsiębiorców.
W ciągu pierwszych dziewięciu dni lutego do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło 1,5 tys. nowych zgłoszeń do ulgi. Najwięcej w Lublinie, Zamościu i Białej Podlaskiej. W całej Polsce zgłoszeń było w tym czasie ponad 35 tys.

– Wyszliśmy naprzeciwko oczekiwaniom przedsiębiorców i będziemy rozpatrywać zgłoszenia do „małego ZUS” złożone także przed 1 lutego. Zdajemy sobie sprawę, że w natłoku obowiązków niektóre osoby mogły zapomnieć o terminach – podkreśla prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z obniżonych składek, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca. W innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu korzystali z „małego ZUS” – oni nie składają ponownego zgłoszenia, bo automatycznie przechodzą do z ulgi na nowych zasadach. Obie te grupy na początku marca muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie i formach opodatkowania działalności gospodarczej.

Od lutego składki na „małym ZUS” zależą od dochodu, a nie od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku, ale nie mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego (w tym roku to 780 zł). W wyliczeniu podstawy wymiaru składek pomaga kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl.

Przedsiębiorcy mogą też skorzystać ze szkoleń w placówkach ZUS. Odbędą się: 18 lutego w Biłgoraju i we Włodawie, 20 lutego w Lublinie i 21 lutego w Białej Podlaskiej. Informacje o „małym ZUS” i szkoleniach są na stronie www.zus.pl.

(fot. aLot-of-KreativeFoto z Pixabay)

4 komentarze

 1. A czy ci przedsiębiorcy wiedzą że mały ZUS to także w przyszłości niższa emerytura? Taka jest prawda , bo sam prowadzę działalność i to jest wiedza od księgowej. Oszustwo władzy pod przykrywką.

  • To płać większy ZUS jak chcesz otrzymywać większą emeryturę. Ja wolałbym odkładać te pieniądze do skarpety zamiast płacić darmozjadom, ale nie mogę.

  • Bo to ma wyglądać tak jak by Ci państwo coś dało. A w praktyce jest tak że Ci zabiera.
   No ale jak pisałeś, to już od księgowej informacja 🙁
   W skrócie to tak jak byś miał umowę na ćwierć etatu 😉

  • niby masz rację a może jej nie masz, skąd masz pewność, że to przełoży się proporcjonalnie na wyższą emeryturę tzn. ok. 2,5 raza większą, ja w to nie wierzę, czy nie kasują teraz OFE i nas okradają w majestacie pis-prawa? OFE też miało dać wyższe emerytury, a teraz albo zapłacisz opłatę przekształceniową ładnych chyba kilkanaście procent (za co? moja kasa czyli rząd mnie okradnie) albo przeniosą 100% do zus – TYLKO tu nikt nie mówi, że jaj nie dożyjesz emerytury to pieniądze nie dziedziczy rodzina, a w OFE wszystko teraz dziedziczy rodzina (czyli padniesz wszystko Morawiecki ukradnie) – dobrze wie premier jak zajumać pieniadze, w końcu przed podjęciem stanowiska przepisał mająteczek na żonę, uczciwi tak nie robią