Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące przebiegu kwarantanny

Podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dwa rozporządzenia dotyczące zmiany czasu trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19 wchodzą od dzisiaj w życie. Najistotniejsza zmiana dotyczy skrócenia czasu kwarantanny o kilka dni.

Najważniejsza zmiana dotyczy skrócenia okresu kwarantanny do 10 dni dla osób, które nie mają objawów klinicznych. Pacjent, u którego pojawią się pierwsze objawy sugerujące zakażenie COVID-19 będzie traktowany jako osoba chora i zostanie poddana rutynowej diagnostyce.

Zmiany mają na celu zniesienie konieczności wykonania testów na kwarantannie, co jest ważne w rozpoczynającym się nowym roku szkolnym i spodziewanym wzroście infekcji górnych dróg oddechowych. Działania te pozwolą na dokładniejsze odróżnienie zakażeń COVID-19 od innych infekcji.

Zwalnianie osób zakażonych będzie opierało się na podstawie oceny stanu klinicznego pacjenta przez lekarza z ośrodka zakaźnego lub opieki zdrowotnej. Pacjenci bez objawów klinicznych będą automatycznie zwalniani z kwarantanny natomiast osoby z objawami będą kontaktować się z lekarzem. Nowe przepisy dopuszczają również możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych

Osoby chore i rozpoznane w sprawie zwolnienia z izolacji będą musiały kontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Pacjent bez objawów klinicznych lub kiedy będą one mało nasilone zwalniany będzie po 10 dniach od rozpoznania choroby. Nowe zasady pozwolą skupić się głównie na osobach, które powinny być zdiagnozowane.

(fot. MZ)

22 komentarze

 1. Sodomita z Gomory

  Choroby czy infekcji? Bo zainfekowanym można być kilkoma wirusami na raz. Nie tylko Tym Wybranym. Chorować zaś wcale na nic nie trzeba. Ot, taka cecha wirusików.

 2. ” Pacjent bez objawów klinicznych lub kiedy będą one mało nasilone zwalniany będzie po 10 dniach od rozpoznania choroby.”

 3. Oni są super. Teraz who stwierdza że ludzie którzy mają pozytywny wynik na covid bez objawów nie zarażają. Kpina i jeszcze raz kpina. Chciało by się napisać że cyrk zjechał do wsi ale ten cyrk robią na całym świecie i to jeszcze za nasze pieniądze z podatków. Oczywiście dla naszego dobra każą nam zakładać kagańce, bo jeszcze się zagryziemy na wzajem. Dzisiaj baba w sklepie prawie chciała przed mną uciekać mimo, że to ona miała chustkę na twarzy jak bandyta z westernu 😀

  • niesamowite… ale takie prawdziwe

  • Jakich podatków? To już nie tylko finansujemy w całości pińset, ale i światową kampanię antywirusową z naszych podatków? LOL. Może warto poczytać, SKĄD dziś się biorą pieniądze, czym jest QE i na jaką skalę się odbywa. Hiszpania czy Szwecja już testują dochód podstawowy, czyli rozdawanie pieniędzy obywatelom za sam fakt istnienia, bez konieczności posiadania dzieci. Świat pławi się w pustym pieniądzu i w d… ma podatki, szczególnie takich biedaków jak my. Ale u nas nigdy nie zabraknie mądrali powtarzających bezmyślnie brednie z lewackich mediów.

   • Jakich podatków ? Płacisz od dochodu a następnie vat i podatek przy kupnie. Przypuszczam że około 40 do 70 procent w zależności na co wydamy zarobione pieniądze przeznaczone jest na podatki. Ja wiem niestety dokładnie jak to wygląda i wiem że skończy się to spektakularną katastrofą. Zastanawiam się nad tym kiedy to się stanie bo czy się stanie to jest pewne.

 4. Pies z psiarni lubelskiej

  Mhhh… A więc tak to ma być… Ciekawe

  • A sanepid dopuszcza chodzenie w majtkach na głowie zamiast maseczki – nos i usta zasłonięte wszystko zgodnie z wytycznymi ?

   • A i nie zaleca też aby majtki były prane.

    • To już prywatna sprawa użytkownika, aby kleksa nie było ?
     Majtki na głowie powinny się stać symbolem tej śmiercionośnej zarazy.

     • Ciekawe czy zdejmując majtki i zakładając na twarz paradowanie z gołym tyłkiem jest dozwolone? Lepiej nie sprawdzać bo jeszcze człowieka zlinczują ale przy konkretnych galotach i tak twarzy nikt nie rozpozna 😀

 5. Ktoś mi może to wyjaśnić :
  „Pacjent, u którego pojawią się pierwsze objawy sugerujące zakażenie COVID-19 będzie traktowany jako osoba chora i zostanie poddana rutynowej diagnostyce.”
  Czy to znaczy, że każda osoba u której pojawi się choćby kaszel albo gorączka zostanie uznany za chorego na covid i zamknięty w kwarantannie?

  • Dopiero jak Ci test zrobią będziesz oficjalnie chory. Nie ma typowych objawów tylko dla COVIDu, kaszel gorączka duszności towarzyszy wielu chorobom ?

 6. Tak jak można było przewidzieć , powoli wygaszają tę głupotę co wymyślili ….

  • Wygaszają ? Oni dopiero zaczynają. Teraz tylko test na ile sobie mogą pozwolić. Pośpieszyli się z obostrzeniami w sierpniu i ludzie zaczęli widzieć jaka to ściema. Teraz trzeba coś z tym zrobić. Pozostało straszyć ogromnymi karami. Ci co się stosują są bezpiecznymi uległymi owcami a ci co się nie stosują doskonale znają swoje prawa wiec też im mogą naskoczyć.

 7. Przyjdzie jeszcze taki czas że wam Naród zrobi taką kwarantannę ze będzie prosić o szybką, rychłą sprawiedliwość… Tępi COVIDIOCI…

 8. Nowy ministrze, tak w skrócie to ssij cygaro najlepiej rudemu!

 9. Z przyjemnością czytam komentarze Mario .Podnosi mnie na duchu ,że jeszcze nie wszyscy oszaleli. Tak trzymaj.

 10. Mario wyjdź z domu zobaczysz że nikt się nie przejmuje pandemią tylko ty.

Z kraju