Nowe prawo jazdy bez adresu zamieszkania. Kierowcy zaoszczędzą

Od kilku dni wydawane są już nowe prawa jazdy. Dla kierowców oznacza to znaczną oszczędność, ponieważ znika obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania.

Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknie więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to dużą oszczędność, koszt wymiany prawa jazdy to bowiem 100 zł.

Wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Nowy wzór prawa jazdy wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

(fot. MI)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. Czyli jak mam stare „bezterminowe” czyli jak wy ienie nie będę miał wbitej daty ważności (10 lat)?????bo tak dawali niedawno nawet jak ktoś miał bezterminowe i np kobieta zmieniała nazwisko i wymieniła i miała wbite ważność 10 lat od daty wydania…co moim zdaniem jest bez sensu….dalej tak robią?

 2. Czyli jak nie mam terminu ważności wbitego to dalej zostanie puste okienko czy wbija 10 lat?

  • Jeśli uprawnienia masz bezterminowe, to takie pozostają. Sam dokument jest ważny przez 15 lat od daty wydania.

   • Mieszasz bigos głową

    Nie każdy, starsze dokumenty, te które jeszcze były laminowane a nie zatapiane, nie miały daty ważności, były bezterminowe. Sporo kierowców posiada jeszcze napewno takie.

    • Źle napisałem, powinno być Będzie ważny 15 lat. Wymieniałem właśnie ten bezterminowy dokument ze względu na wyrobienie nowych kategorii. Te kategorie które miałem, pozostały bezterminowe, a i część nowych też doztałem bezterminowo. Dokument na 15lat.

 3. Już nie wiem kto gorszy rudy donald czy maowiecki jeden i drugi liże podeszwy makreli i putina i śmie się nazywać Polakiem i tu będą kombinować z adresami żeby przyjąć jak najwięcej przybyszy z obcych nam kultur

 4. Zamienić bezterminowe prawo jazdy na przymusowo terminowe – to według Redakcji jest …oszczędność. No cóż, każdy oszczędza tak jak potrafi… 🙂 🙂 🙂

 5. a co z kierowcami zawodowymi co muszą co 5 lat wymieniać prawo jazdy aby datę uprawnień zawodowych poprawić? czy może będzie zapisana w systemie podobnie jak data przeglądu auta i zniknie ta biurokracja? kiedy to obłudne państwo przestanie nas okradać? Elektryk, ciepłownik, gazownik nie odnowił uprawnień po upływie 5 lat tzn. nie zapłacił za kurs i egzamin trwający 2 h i co to oznacza, że stracił wiedzę aby wykonywać zawód?! W jakim kraju żyjecie traktowani jak nierozumne bydło? W jakim?

 6. Bez sensu. Ja mam wydane prawo jazdy w 2000 roku. Na panieńskie nazwisko i z adresem u rodziców. Nie wymieniłam ani kiedy zmieniłam zameldowanie ani wtedy gdy zmieniłam nazwisko. Zaoszczedzilam więcej niż 100 zl 🙂 i bynajmniej nie mam zamiaru wymieniać bo jest bezterminowe 🙂

  Ps. Podczas żadnej z kontroli drogowych, czy tez kolizji które miałam nie było żadnego problemu 🙂

 7. a komu jest potrzebny kartonik ? większość „miszczów” nie potrzebuje takie wynalazku

 8. Kto zmienia adres częściej niż 10lat?Nie znam nikogo takiego.A kierowcy zawodowi muszą zmieniać prawko nawet co 2 lata,w zależności na ile czasu da im lekarz badania. Więc dla kogo jest ta oszczędność?

 9. Nie ma podstawy prawnej do przymusowego wymiany prawa jazdy po zmianie adresu czy nazwiska. Więc jaka to oszczędność?

 10. W tekście brak informacji, że osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musiały wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Będzie ono miało termin ważności 15 lat.

 11. Ciekawe na czym zaoszczędza jak nowe prawo jazdy ma termin ważności a stare było bezterminowo?!

 12. dowod bez adresu, prawo jazdy bez adresu a na umowie kupna-sprzedazy adres MUSI byc, gdzie tu logika? a jak sprzedajacy/kupujacy adres sobie wymysli to potem problemy bo wyrejestrowac/wypowiedziec OC nie mozna, jak zwykle wszystkie przepisy niedorobione

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach