Nowe autobusy elektryczne dostarczy do Lublina Solaris. W obu przetargach firma nie miała konkurencji

Do floty pojazdów komunikacji miejskiej w Lublinie dołączą kolejne Solarisy. Tym razem będą to autobusy elektryczne. Pięć z nich ma kursować na linii nr 2, pozostałe zaś na liniach nr 1, 6 i 7.

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął dwa przetargi na zakup autobusów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej. Chodzi o dostawę do Lublina łącznie 12 pojazdów: 5 w pierwszym postępowaniu i 7 w drugim. Autobusy elektryczne będą niskopodłogowe, o długości 12 metrów, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane i klimatyzowane. Na pokładzie pojazdów znajdą się biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką. Nowy tabor będzie miał zamontowane bramki liczenia pasażerów oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Oba przetargi są częścią większych projektów, obejmujących duże inwestycje drogowe na terenie miasta. W pierwszym przypadku jest to przebudowa Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego, ul. Sowińskiego, ul. Głębokiej, ul. Lipowej, przebudowa trakcji trolejbusowej na Al. Racławickich i ul. Głębokiej oraz Lipowej, jak też zakup 10 trolejbusów przegubowych z dodatkowym napędem a także wykonanie systemu dynamicznej informacji przystankowej na przebudowanych ulicach. Z kolei drugi projekt dotyczy przebudowy i rozbudowy ul. Grygowej, budowy brakującego odcinka trakcji trolejbusowej w ul. Mełgiewskiej, przebudowy skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka z ul. Grabskiego i Sulisławicką, skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka z ul. Lotniczą oraz przebudowy ronda Lubelskiego Lipca ’80 wraz z ul. Fabryczną i Al. Zygmuntowskimi.

W obu przetargach ofertę złożyła tylko firma Solaris Bus & Coach. Co więcej, zaoferowała cenę, która mieści się w kwocie, jaką miasto zamierza przeznaczyć na ten cel. Umowy na łączną kwotę ponad 32 mln zł, zostaną podpisane po zakończeniu kontroli prowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych. Jak wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie, jest to standardowa procedura dotycząca zamówień realizowanych przy współudziale środków unijnych o wartości powyżej 10 mln euro. Dostawy pojazdów przewidziane są na listopad 2021 roku oraz kwiecień 2022 roku. Pięć z zamawianych autobusów będzie kursowało na linii nr 2, pozostałe zaś na liniach nr 1, 6 i 7.

To kolejne z pojazdów marki Solaris, jakie zamawia Zarząd Transportu Miejskiego. Już teraz trwa oczekiwanie na dostawę 20 elektrycznych autobusów i 15 trolejbusów przegubowych. Jako pierwsza, gdyż w listopadzie tego roku, ma zostać dostarczona partia 5 trolejbusów. Do kwietnia przyszłego roku do Lublina ma trafić 10
trolejbusów, zaś do września przyszłego roku 20 autobusów elektrycznych.

(fot. ZTM Lublin)

5 komentarzy

  1. Temat zastępczy by nie zwariować.

    • Nie przejmuj się ,niebawem będą wozić pacjentów od zakaźnego do zakaźnego ,a potem wiadomo gdzie.

  2. Kurs na linii Jaczewskiego.Chodźki i na Majdanek.Amen.

  3. Za 5 lat unia zdejmie łape z autobusów to będzie można je sprzedać, jako nówki.

    • Po pandemii to unia się rozpier…. . Jaki jest pożytek z tej unii , to teraz widzimy . Nawet na zdjęciu , gdzie Stasiek był w unii i tylko ch… widział .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021