Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tej nocy będzie kolejna szansa na zobaczenie zorzy polarnej nad regionem!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tej nocy nad regionem zobaczymy po raz kolejny zjawisko zorzy polarnej. Zanosi się na pogodną noc, więc wzrasta szansa ujrzenia barwnego zjawiska na niebie.

W poniedziałek na słońcu doszło do silnych rozbłysków, które sprawią, że dzisiejszej nocy będzie okazja do obserwacji zjawiska zorzy polarnej, nawet na południu Polski.

To rzadkie zjawisko, które pojawi się tej nocy nad naszym regionem, związane jest z silną burzą geomagnetyczną. Po zmierzchu pojawią się korzystne warunki do obserwacji barwnego zjawiska. Niebo nie tylko nad naszym regionem ale nad całą Polską może mienić się różnymi, kolorowymi odcieniami. Na chwilę obecną prognozy wystąpienia zjawiska są obiecujące. Wzrok należy skierować na północne niebo.

Bieżącą sytuację dotycząca zjawiska można obserwować na tej stronie – http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

Zjawisko najlepiej obserwować w nocy ze środy na czwartek w godzinach 23 – 1.


Co to jest burza magnetyczna?

Burza magnetyczna to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi (magnetosfery). Spowodowane przez koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w czasie trwania rozbłysków (burz słonecznych), wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego. Te , które przemieszczają się w kierunku Ziemi, docierają przeważnie po 20-70 godzinach i natrafiają na ziemską magnetosferę. Powodują także istotne zmiany w jonosferze w czasie burzy magnetycznej, która może trwać około dwóch dni. Rozróżnia się początkową fazę dodatnią i następującą potem bardziej długotrwałą ujemną.

Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) jest zjawiskiem świetlnym obserwowanym w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym. Przy dużej aktywności słońca, w przypadku burz magnetycznych obserwowanie zorzy możliwe jest w innych szerokościach geograficznych niż zazwyczaj. W sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

Zachęcamy do obserwacji nieba i fotografowania zjawiska – być może komuś uda się ustrzelić kolorowe niebo!

Tej nocy będzie kolejna szansa na zobaczenie zorzy polarnej nad regionem!
Tej nocy będzie kolejna szansa na zobaczenie zorzy polarnej nad regionem!

Zdjęcia wykonane podczas ostatniej zorzy polarnej w nocy z 16 na 17 marca tego roku.

2015-06-24 20:28:14
(fot. Janek Jakóbczak, Bartłomiej Chudzik)

2 komentarze

  1. Sądząc po ilości komentarzy, to zorza pojawiła się jak zyski na stadionie – wróć! – Arenie Lublin.

  2. widziałem zorzę w nocy z soboty na niedzielę w Norwegii ok 60 km od Oslo, coś niesamowitego,
    Polecam każdemu nawet w Polsce obejrzeć to zjawisko

Z kraju