Nocny pożar budynku dawnej szkoły odzieżowej w Lublinie (zdjęcia, wideo)

Kilka godzin trwała akcja gaśnicza budynku dawnego Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie. Trwa ustalanie przyczyn pojawienia się ognia.

Pożar budynku dawnego Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Spokojnej w Lublinie został zauważony w nocy z soboty na niedzielę. Po godzinie 2 straż pożarną powiadomiono, iż z gmachu wydobywa się dym. Jak się okazało, palił się dach budynku.

W trwającej kilka godzin akcji gaśniczej brało udział kilkudziesięciu strażaków z PSP w Lublinie, jak też z jednostek OSP z okolicznych miejscowości. Działania strażaków nie należały do łatwych, ogień trzeba było gasić z góry, gdyż wysoka temperatura uniemożliwiała wejście do środka.

Do tego strażacy musieli pracować w aparatach powietrznych i często się zmieniać. Przyczyna pożaru na chwilę obecną nie została jeszcze ustalona. Wiadomo, że w budynku odłączony był prąd, więc zwarcie w instalacji elektrycznej zostało wykluczone. Działania strażaków zabezpieczał zespół ratownictwa medycznego, policja oraz straż miejska.

Budynek dawnej szkoły od końca 2017 roku należy do firmy Boro z Piotrkowa Trybunalskiego, która za hektarową działkę zapłaciła 15 mln 650 tys. złotych. Nowy właściciel planuje budowę bloku w którym znajdzie się ponad setka mieszkań. Ma on być zlokalizowany obok obecnego budynku szkoły, który nie może zostać rozebrany. Wszystko dlatego, że jego bryła objęta jest ochroną konserwatorską.

 

 

(fot. wideo – lublin 112.pl, nadesłane Paweł, Karol, Izabela, Cezary – dziękujemy!)

30 komentarzy

 1. Nie może być rozebrany? Hmm… a tu pożar i może budynek będzie musiał być rozebrany…

  • W tym rzecz. Pozostaje tylko dojść, który deweloper ostrzy sobie zęby na działkę. Razem ze skarpą od Lubomelskiej jest tam dość miejsca na jakiś łatwopalny akademik, biurowiec dla miasta, albo inną inwestycję. Zabytki tylko uczciwym deweloperom w szkodę idą, taj jak przyroda zresztą.

 2. Nowy właściciel zapewne developer planuje budowę bloku, starego nie wolno rozebrać – samozapłonu na pewno tam nie było. Takie dziwne troszkę.

  • A ja to popieram. Konserwator zabytków do prywatnej własności nie powinien mieć prawa się wtrącać. Jeżeli chce coś chronić to powinien to albo w ramach specjalnych przepisów wykupić, albo dotować. Tymczasem w praktyce nikomu przy zdrowych zmysłach nie opłaca się inwestować środków w stare zrujnowane obiekty, które nigdy nie przyniosą zwrotu bądź jakiegokolwiek zarobku, a jedynie będą stanowić kulę u nogi. Dodatkowo dla całego społeczeństwa nie będą stanowiły żadnego dobra – bo cóż taki stary gmach szkoły ma niby nam dać jako mieszkańcom? Nie da się w cywilizowany i racjonalny sposób rozwiązać tego typu problemu, dlatego właśnie takie budynki się palą i będą się palić w całym kraju. Dopóki ktoś w końcu nie rozwiąże tego absurdu to tego typu sytuacje będą się działy.

   • Nie było to prywatną własnością i wiadomo było jakie są ograniczenia. No to po ch… to kupował.

    • Za głupi jesteś zeby ci to tłumaczyć. Własność prywatna to rzecz święta. Państwo nie powinno po pierwsze sprzedawać prywatnym podmiotom zabytków nieruchomych, ani bez ich zgody wciągać ich do ewidencji zabytków bo jest to jawne pogwałcenie konstytucji i już parę lat temu została wystosowana petycja do sejmu w sprawie pokątnego wciągania różnych starych kamienic do ewidencji zabytków (nie mylić z rejestrem zabytków). Odpowiedzi jak dotąd nie ma. Państwo chcąc ustalać zakazy dotyczące zabytkowości danego budynku, powinno mieć prawo pierwokupu, albo dotować coś takiego chcąc to utrzymać dla społeczeństwa. Tymczasem cwaniacko pozbywa się wrzoda ekonomicznego bo go na jego utrzymanie i remont nie stać.

 3. Przypadek…?

 4. Niedawno był tam pożar, teraz znowu… Ciekawe. A może miasto powinno wydać decyzję, że na miejscu budynku również nic nie można wybudować, ktoś przestanie mieć interes w pozbyciu się go

 5. Przyczyną pojawienia się pożaru był – konserwator.

  • racja, racja, jak by nie robił z tego zabytku to by się nie zapalił 😉

  • Hehehe… nagroda wedruje do użytkownika „kaśka” za najtafniejszy i najbardzie wyczerpujący temat komentarz… brawa, nagrody rzeczowe przeslemy pocztą elektroniczną!!!

 6. …i będzie rozebrany ?

 7. Zanim strażacy zrobią dochodzenie warto wyjaśnić ile wart byłby apartamentowiec stojący w miejscu budynku szkoły. Wtedy tajemnicze pożary przestaną być tajemnicze
  PS. czy właściciel deweloperski działki wydał wyrazy zszokowania tym zdażeniem?

 8. Typowy Janusz

  Tyle lat była tam szkoła, i nie było pożarów. A teraz energia elektryczna odcięta, a tu masz… Zwarcia… Normalnie cuda! ?
  Tylko kto w to uwierzy? Pelikan? ?

 9. Pożary i ogień to domena developerów z niewygodnym budynkiem, terenem itp. Dlaczego górki czechowskie już nie płoną ? Szkoła drugi raz stanęła w ogniu -ale chyba jeszcze za słabo – do trzech razy sztuka !

 10. Pewnie rozrzuca jakieś stare ciuchy i butelki i będzie że bezdomni mieli libacje w skutek czego powstał pożar. Stary budynek którego nie można rozebrać co zaniza wartość mieszkań bo kto by chciał widok na stara opuszczona szkole, teraz budynek pójdzie do rozbiórki, wartość mieszkań wzrosnie. Wszystko ukartowane przez deweloperów. Hajs musi się zgadzac

 11. Tyle zawirowań przetrwał ten obiekt. Ale znaleźli metodę żeby pozbyć się budynku. Czy jest ktoś w Lublinie, kto zawalczy o ocalenie tego historycznego obiektu??

 12. Urząd miasta sprzedaje własne budynki zamiast je zaadaptować i przeznaczyć na urząd. Lepiej wynajmować i płacić deweloperom po co mieć własne. A tak to Interes tylko czyj???!!

 13. Po remoncie budynek mógłby przynosić zyski jako biurowiec dla małych przedsiębiorców. Jest świetny na siedziby kancelarii prawnych, dobry na gabinety lekarskie i stomatologiczne, siedzibę jakichś fundacji itp. Byłem w środku nie raz, wiem, co mówię. Prestiżowy budynek historyczny. Szkoda, że TBV i tym podobni mają to za nic. Po sprawie Górek Czechowskich i teraz ludzie zaczęli interesować się deweloperami i związkami z Urzędem Miasta: poparcie dla Żuka pikuje w dół, ale on się nie przejmuje, bo każda taka inwestycja to czysta gotówka.

  • chyba nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz. Koszty wyremontowania i dostosowania tak starego budynku do dzisiejszych wymogów eksploatacyjnych i przepisów budowlanych są tysiące razy wyższe niż wybudowanie nowego obiektu, a co za tym idzie funkcjonalność tego budynku również będzie znikoma. Nie znajdzie się nikt zdrowo myślący komu będzie się to opłacało. Naczytałeś się chyba biuletynów konserwatora zabytków albo jesteś teoretykiem życiowym co nie słyszał o praktyce.

   • Dziwne jest Twoje podejście – właściciel tak jak TBV wiedziało co kupiło i co można zrobić z tym terenem ! Identyczna praktyka wymuszenia warunków zabudowy – zmiany jak w przypadku TBV . Właściciel po pożarze powinien zabezpieczyć dach i zabrać się do naprawy uszkodzonego dachu – chyba to normalne – mi jak by się dach zapalił w domu to bym domu nie burzył tylko naprawiał ! To ci się dzieje w Lublinie to jest skandal jak duże powiązania panują pomiędzy UM i Prezydentem a grupą inwestorów ! Trzeba by poszukać z kim jest powiązany właściciel szkoły firma BORO z Piotrkowa Trybunalskiego – bo na 200% z kimś z Naszego miasta !

    • Wejdziesz w posiadanie czegoś podobnego to zrozumiesz moje „dziwne podejście”. Nie każdy przedmiot wciągnięty do listy zabytków ludzie nabywają w drodze kupna. Dzisiaj posiadanie zabytku lub czegoś co konserwator tym nazwie, to istny dopust Boży. Płacić musisz, za to zrobić z tym nie wolno ci nic. Ale laikom nie wytłumaczysz. Oni maja zawsze najlepszą wiedzę o czymś z czym nigdy styczności nie mieli.

   • masz już kosztorys tego nowego obiektu ? 😉

   • „tysiące razy wyższe”? Weź kalkulator i policz ile to jest tysiąc razy X. A później walnij się nim w czółko bo pewnie Ci kłamie i za dużo pokazuje.

 14. może samozapłon tynków 😉 a może ogień przeniósł się z górek z pobliskich górek 😉

 15. Typowa praktyka deweloperow. Palą bo to w ich interesie i kto i jak im udowodni że to oni podpalił. Developerzy mają kasę i czują się panami . Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto utrzeć im nochala

 16. W tym przypadku Milicja powinna juz pukac do drzwi wlasciciela działki…ale wiadomo kto podpalil, pewnie jacys dzicy lokatorzy??

 17. zabytki powinien odkupić konserwator i dbać o nie

 18. Dziwne ,ze po referendum przestały się palić Górki Czechowskie!! W Warszawie byli Czyściciele Kamienic a w Lublinie Czyściciele terenów i Podpalacze!!! I co zdziwieni jesteście lublinianie?? Dalej głosujcie na Żuka i jego ekipę wyczyści budżet miasta!!

 19. Zezwolenie na rozbiórkę pewnie już przygotowane , czeka tylko na wstawienie daty i działka zakupiona z 50% rabatem -obiekt zabytkowy- gotowa do inwestycji.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0244zł -0.64%
  • GBP 4.9316zł -1.03%
  • EUR 4.4264zł -0.26%
  • CHF 4.1494zł -0.51%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online