Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nocny pożar budynku dawnej szkoły odzieżowej w Lublinie (zdjęcia, wideo)

Kilka godzin trwała akcja gaśnicza budynku dawnego Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie. Trwa ustalanie przyczyn pojawienia się ognia.

Pożar budynku dawnego Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy ul. Spokojnej w Lublinie został zauważony w nocy z soboty na niedzielę. Po godzinie 2 straż pożarną powiadomiono, iż z gmachu wydobywa się dym. Jak się okazało, palił się dach budynku.

W trwającej kilka godzin akcji gaśniczej brało udział kilkudziesięciu strażaków z PSP w Lublinie, jak też z jednostek OSP z okolicznych miejscowości. Działania strażaków nie należały do łatwych, ogień trzeba było gasić z góry, gdyż wysoka temperatura uniemożliwiała wejście do środka.

Do tego strażacy musieli pracować w aparatach powietrznych i często się zmieniać. Przyczyna pożaru na chwilę obecną nie została jeszcze ustalona. Wiadomo, że w budynku odłączony był prąd, więc zwarcie w instalacji elektrycznej zostało wykluczone. Działania strażaków zabezpieczał zespół ratownictwa medycznego, policja oraz straż miejska.

Budynek dawnej szkoły od końca 2017 roku należy do firmy Boro z Piotrkowa Trybunalskiego, która za hektarową działkę zapłaciła 15 mln 650 tys. złotych. Nowy właściciel planuje budowę bloku w którym znajdzie się ponad setka mieszkań. Ma on być zlokalizowany obok obecnego budynku szkoły, który nie może zostać rozebrany. Wszystko dlatego, że jego bryła objęta jest ochroną konserwatorską.

 

 

(fot. wideo – lublin 112.pl, nadesłane Paweł, Karol, Izabela, Cezary – dziękujemy!)

30 komentarzy

  1. Tyle zawirowań przetrwał ten obiekt. Ale znaleźli metodę żeby pozbyć się budynku. Czy jest ktoś w Lublinie, kto zawalczy o ocalenie tego historycznego obiektu??

  2. Urząd miasta sprzedaje własne budynki zamiast je zaadaptować i przeznaczyć na urząd. Lepiej wynajmować i płacić deweloperom po co mieć własne. A tak to Interes tylko czyj???!!

  3. Po remoncie budynek mógłby przynosić zyski jako biurowiec dla małych przedsiębiorców. Jest świetny na siedziby kancelarii prawnych, dobry na gabinety lekarskie i stomatologiczne, siedzibę jakichś fundacji itp. Byłem w środku nie raz, wiem, co mówię. Prestiżowy budynek historyczny. Szkoda, że TBV i tym podobni mają to za nic. Po sprawie Górek Czechowskich i teraz ludzie zaczęli interesować się deweloperami i związkami z Urzędem Miasta: poparcie dla Żuka pikuje w dół, ale on się nie przejmuje, bo każda taka inwestycja to czysta gotówka.

    • chyba nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz. Koszty wyremontowania i dostosowania tak starego budynku do dzisiejszych wymogów eksploatacyjnych i przepisów budowlanych są tysiące razy wyższe niż wybudowanie nowego obiektu, a co za tym idzie funkcjonalność tego budynku również będzie znikoma. Nie znajdzie się nikt zdrowo myślący komu będzie się to opłacało. Naczytałeś się chyba biuletynów konserwatora zabytków albo jesteś teoretykiem życiowym co nie słyszał o praktyce.

      • Dziwne jest Twoje podejście – właściciel tak jak TBV wiedziało co kupiło i co można zrobić z tym terenem ! Identyczna praktyka wymuszenia warunków zabudowy – zmiany jak w przypadku TBV . Właściciel po pożarze powinien zabezpieczyć dach i zabrać się do naprawy uszkodzonego dachu – chyba to normalne – mi jak by się dach zapalił w domu to bym domu nie burzył tylko naprawiał ! To ci się dzieje w Lublinie to jest skandal jak duże powiązania panują pomiędzy UM i Prezydentem a grupą inwestorów ! Trzeba by poszukać z kim jest powiązany właściciel szkoły firma BORO z Piotrkowa Trybunalskiego – bo na 200% z kimś z Naszego miasta !

        • Wejdziesz w posiadanie czegoś podobnego to zrozumiesz moje „dziwne podejście”. Nie każdy przedmiot wciągnięty do listy zabytków ludzie nabywają w drodze kupna. Dzisiaj posiadanie zabytku lub czegoś co konserwator tym nazwie, to istny dopust Boży. Płacić musisz, za to zrobić z tym nie wolno ci nic. Ale laikom nie wytłumaczysz. Oni maja zawsze najlepszą wiedzę o czymś z czym nigdy styczności nie mieli.

      • masz już kosztorys tego nowego obiektu ? 😉

      • „tysiące razy wyższe”? Weź kalkulator i policz ile to jest tysiąc razy X. A później walnij się nim w czółko bo pewnie Ci kłamie i za dużo pokazuje.

  4. może samozapłon tynków 😉 a może ogień przeniósł się z górek z pobliskich górek 😉

  5. Typowa praktyka deweloperow. Palą bo to w ich interesie i kto i jak im udowodni że to oni podpalił. Developerzy mają kasę i czują się panami . Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto utrzeć im nochala

  6. W tym przypadku Milicja powinna juz pukac do drzwi wlasciciela działki…ale wiadomo kto podpalil, pewnie jacys dzicy lokatorzy??

  7. zabytki powinien odkupić konserwator i dbać o nie

  8. Dziwne ,ze po referendum przestały się palić Górki Czechowskie!! W Warszawie byli Czyściciele Kamienic a w Lublinie Czyściciele terenów i Podpalacze!!! I co zdziwieni jesteście lublinianie?? Dalej głosujcie na Żuka i jego ekipę wyczyści budżet miasta!!

  9. Zezwolenie na rozbiórkę pewnie już przygotowane , czeka tylko na wstawienie daty i działka zakupiona z 50% rabatem -obiekt zabytkowy- gotowa do inwestycji.

Z kraju