Niesamowity skarb w zbiorach Muzeum Narodowego w Lublinie

Do Muzeum Narodowego w Lublinie trafił ceny zespół zabytków – skarb monet arabskich i ozdób srebrnych. Depozyt ukryty został w 2 połowie X wieku, kiedy Polską rządzili Mieszko I lub Bolesław Chrobry, a na Rusi panował Włodzimierz Wielki.

Skarb, który trafił do Muzeum Narodowego w Lublinie został odnaleziony w latach 30-tych XX wieku na terenie woj. poleskiego w okolicach Pińska nad Prypecią. Okoliczności jego odkrycia nie są dokładnie znane. Przechodząc różne koleje losu stał się własnością lubelskiego kolekcjonera Prof. Edwarda Soczewińskiego, a pod koniec ubiegłego roku został zakupiony przez Muzeum od jego spadkobierców.

Na depozyt składa się 541 srebrnych monet wczesnośredniowiecznych – dirhemów, a także 30 elementów wspaniałej srebrnej biżuterii, bogato ornamentowanej techniką granulacji i filigranu.

Na zestaw biżuterii składają się: zawieszki półksiężycowate – tzw. lunule, zausznice (kolczyki) oraz pierścionek. Tego typu ozdoby były noszone przez elitę ówczesnego społeczeństwa. W skarbie znajdują się również półfabrykaty – zwoje srebrnego drutu przeznaczonego zapewne do dalszej pracy dla średniowiecznego jubilera.

Zdeponowanie tak cennego skarbu ma związek z funkcjonowaniem we wczesnym średniowieczu szlaku handlowego pomiędzy wschodem, zwłaszcza Kijowem, a Europą zachodnią, który wiódł wzdłuż rzek, m. in. Dniepru, Prypeci, czy Bugu. W tym czasie właśnie monety arabskie stanowiły większość używanego na tym terenie pieniądza.

Cały zespół zabytków jest obecnie poddawany wielu badaniom i specjalistycznym analizom w ośrodkach naukowych Lublina, Krakowa i Warszawy, a także dokumentowany, w tym skanowany w technice 3D.

Efekty konserwacji, badań, trójwymiarowe wizerunki oraz historię skarbu będzie można jeszcze w tym roku oglądać w formie wirtualnej wystawy. Natomiast za kilka lat stanie się częścią stałej ekspozycji w tworzonym już Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, którego siedzibę stanowi Pałac Lubomirskich przy Placu Litewskim w Lublinie.

(fot. MNL)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. He he, zapytam tak z politowaniem. Kogo to dzisiaj interesuje w dobie transseksualistów, lotów w kosmos, akceleratorów protonów, bioprotez i globalnej sieci WIFI ?

 2. Znalezione w ziemi należy do skarbu państwa – a tu odkupione od spadkobierców. Mało wiem o tym jak to działa ale jest to cokolwiek ciekawe.

  • Bo Wyobraź sobie że kiedyś przed 2wś ludzie w Polsce byli wolni
   A teraz jesteśmy zwykłymi niewolnikami bez żadnych praw

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8136zł 0.52%
  • GBP 5.2984zł 0.69%
  • EUR 4.5752zł 0.47%
  • CHF 4.1655zł 0.49%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS