Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niepokojące znalezisko w sortowni odpadów. O wszystkim powiadomiono policję (foto)

Po raz kolejny pracownicy Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu natrafili na niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia odpady. Tym razem były to szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym.

W środę na terenie Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu znaleziono próbki laboratoryjne niewiadomego pochodzenia. Natrafił na niego pracownik, który przy linii sortowniczej dokonywał segregacji odpadów. W pewnym momencie zauważył plastikową siatkę w której znajdowały się szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym. Natychmiast wdrożone zostały odpowiednie procedury sanitarne, zaś o wszystkim powiadomiono policję.

Na razie nie wiadomo jeszcze, co dokładnie znajduje się w próbkach. Jednak jak podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie tego typu niebezpieczne odpady nie miały prawa się w tym miejscu znaleźć. Wszystko dlatego, że stanowią one zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników zakładu. Trwa też ustalanie, skąd przyjechały. Wszystko wskazuje jednak na to, że odebrano je z terenu, gdzie znajdują się budynki jednorodzinne. Reklamówka znajdowała się w śmieciach zmieszanych.

Jest to kolejne w ostatnim czasie podobne znalezisko w tym zakładzie. Trzy tygodniu temu, również na linii sortowniczej pracownicy znaleźli czerwone worki, na których znajdowały się napisy „Uwaga: odpad medyczny” oraz „Covid 19”. Były też worki koloru białego z napisem „Bielizna zakażona”. Natychmiast linia została wyłączona, a pracownicy sortowni ewakuowani oraz odizolowani od reszty załogi. Istniało bowiem realne zagrożenie dla ich zdrowia. Natychmiast powiadomiona została również policja a także Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Urząd Miasta Chełm oraz chełmska Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Później ustalono, iż zakaźne odpady zostały dostarczone przez podmiot zewnętrzny w ramach umowy z Gminą Wierzbica. Co więcej, w sposób niezgodny z przepisami prawa, gdyż jednym transportem razem z odpadem komunalnym. Worki pochodziły z pralni, która świadczy usługi na rzecz szpitali. Nie było w nich żadnych rzeczy, które stanowiłyby zagrożenie dla pracowników sortowni. Jednak pomimo tego służyły do transportu strojów pracowników służby zdrowia, więc nie było pewności, że są pełni bezpieczne. Dlatego też cały Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych poddano gruntownej dezynfekcji.

(fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie)

6 komentarzy

  1. Wygląda jak tester do pH wody

  2. Chełm stał się największą spalarnią śmieci. W cementowni nie palą już węglem tylko syfem zwożonym dniami i nocami z całej Europy.

    • Oj Kaśka to nie są śmieci tylko paliwo alternatywne . A że tego dużo a nawet bardzo to fakt. Cement jest teraz efektem ubocznym spalania śmieci.

  3. Podłoże do posiewu bakterii z moczu….

  4. DIPSLIDE. Podłoża kontaktowe do badania czystości powierzchni.

Z kraju