690 680 960

W niedzielę w Lublinie będą wycinać hołubce. Każdy może się przyłączyć

W najbliższą niedzielę w Lublinie odbędzie się kolejna odsłona akcji „Wytnij hołubca”. Co ważne, do przyłączenia się zaproszeni są wszyscy chętni.

Niedziela w Lublinie będzie przebiegała pod znakiem hołubca, czyli uderzania obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem. Ta występująca w tańcach ludowych figura, jest hasłem przewodnim studenckiej akcji „Wytnij hołubca”, której odsłona po raz kolejny odbędzie się na Placu Litewskim. Jak co roku, akcja odbywa się z okazji Dnia Tańca Ludowego.

W jej lubelskiej edycji wezmą udział trzy zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, oraz Zespół „Rokiczanka”. Ich uczestnicy już od godzin popołudniowych będą się przemieszczać po ulicach Centrum miasta i będą zachęcać przechodniów do wspólnego wycięcia hołubca.

Z kolei finał akcji odbędzie się o godzinie 17.00 na Placu Litewskim. Tam wszyscy uczestnicy wezmą udział w biciu rekordu we wspólnym wycinaniu hołubców. Zaproszeni są wszyscy bez względu na wiek. W roku ubiegłym nie brakowało dzieci jak i również osób w sile wieku. Można liczyć na pomoc tancerek jak i tancerzy, którzy będą uczyć lublinian podstawowych kroków popularnych tańców i wycinania hołubców.

Akcja „Wytnij hołubca”, została zainicjowana w 2010 roku przez kilka warszawskich akademickich zespołów ludowych. Od samego początku jej podstawowym celem jest propagowanie polskiej kultury tradycyjnej, a głównie tańców ludowych. Następnie do akcji przyłączały się kolejne miasta i obecnie jest to ogólnopolskie wydarzenie.

O szczegółach akcji będziemy jeszcze informować.

(fot. Materiały nadesłane)
2014-10-09 18:14:17

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!