690 680 960

Lublin: Nieprawidłowości podczas głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

Policja oraz prokuratura zajmują się ustalaniem, czy podczas głosowania na projekty budżetu obywatelskiego nie doszło do fałszerstwa. Najprawdopodobniej posłużono się danymi innej osoby.

 

Sprawa wydała się przypadkowo. Jeden z mieszkańców Lublina chciał w internetowym głosowaniu poprzeć jeden z projektów. Lecz podczas próby oddania głosu okazało się, że jego dane zostały już użyte podczas głosowania. Mężczyzna podejrzewając że doszło do przestępstwa a jednocześnie manipulacji w oddawaniu głosów, nie zwlekając powiadomił o wszystkim policję. Funkcjonariusze po przeanalizowaniu zgłoszonych informacji ustalili m.in. adres IP komputera z którego oddano podejrzany głos. Z kolei Urząd Miasta, jako organizator głosowania poinformował o tej sprawie prokuraturę, przekazując jej wszystko co zostało do danych chwili ustalone.

Jednocześnie wyszło na jaw, że nie był to jedyny głos który został oddany z tego komputera. Jak wykazało dochodzenie, przez ponad godzinę wychodziły kolejne głosy, wszystkie na trzy z projektów. Jest to budowa pomnika Romana Dmowskiego, wytyczenie oraz oznakowanie Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych a także zorganizowanie Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Łącznie z podejrzanego adresu IP zagłosowało w tym krótkim okresie czasu ponad dwadzieścia osób. Może to rodzić poważne wątpliwości co do ważności owych głosów, gdyż wygląda na to, że co trzy minuty głosowała inna osoba. Jak zapowiada Urząd Miasta, wszystkie te głosy zostaną unieważnione.

Mieszkańcy Lublina mogli oddawać swoje głosy na projekty budżetu obywatelskiego od 24 września do 7 października. W tym czasie tylko w systemie internetowym oddano 94 985 pojedynczych głosów na projekty małe oraz 59 360 pojedynczych głosów na projekty duże. Przez internet łącznie zagłosowało blisko 27 tys. osób. Dodatkowo głosy były zbierane w tradycyjny sposób, jednak te nie zostały jeszcze policzone. Jednak szacuje się, ze w głosowaniu łącznie brało udział ponad 30 tys. lublinian.

(fot. UM Lublin)
2014-10-09 17:20:34

Jeden komentarz

  1. Haha, faszystom nie pykło

Kursy walut

  • USD 4.4325zł 1.12%
  • GBP 5.3212zł 0.85%
  • EUR 4.7476zł 0.6%
  • CHF 4.7856zł 0.84%

Polub nas