Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Niech ten sylwester będzie bezpieczny. Właściwie obsługuj fajerwerki, nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu!

Przed nami oczekiwana noc sylwestrowa, czas szampańskiej zabawy. Wiele osób chce ten czas przeżyć w niezapomniany i huczny sposób. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwe posługiwanie się materiałami pirotechnicznymi może zakończyć się poważnym uszkodzeniem ciała. Warto również zadbać o bezpieczny powrót z sylwestrowych imprez.

Większość z nas chce przeżyć sylwestrową noc w niezapomniany i huczny sposób. Ale to również noc, podczas której odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok.

Niestety używanie środków pirotechnicznych bardzo często wiąże się z ogromną ilością poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości przykrych wydarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją.

Pamiętajmy, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Nie zapominajmy, że huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie domowe czworonogi, które nieprzyzwyczajone, mocno przezywają ten okres, zdarzają się im nawet ucieczki. Warto więc, mieć na uwadze naszych małych towarzyszy i zadbać o to, by nasi milusińscy nie byli narażeni na dokuczliwe odgłosy wystrzałów.

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:

– kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
– przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
– nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
– wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
– nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
– nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
– nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
– po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
– nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
– nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
– przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
– nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Noc sylwestrowo-noworoczna to również okres podróży i powrotów z różnych imprez. Pamiętajcie, aby wsiadać za kierownicę będąc trzeźwym.

Pamiętaj!

Nigdy nie wybieraj się samochodem jako kierowca na imprezę, na której będziesz chciał napić się alkoholu. Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości.

Nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj ich do obowiązkowego picia toastów. Jeśli jesteś pasażerem nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol. Powstrzymaj go, żeby nie prowadził pojazdu.

Będąc pieszym stosuj zasadę szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. Zanim wyjdziesz z domu przymocuj do ubrania element odblaskowy.

(fot. pixabay.com)

Autor: redakcja

9 komentarzy

  1. Gdyby była obowiązkowa służba wojskowa nie trzeba by było publikować takich oczywistych ostrzeżeń dla pierdołów.

  2. Właściwie obsługuj fajerwerki, nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu! – Ciekawe ilu tego apelu nie posłucha.
    Ilu Polaków będzie mądrych po szkodzie

  3. W 2023 kościelna sekto ze swoimi wyznawcami życzę wam wszystkiego najgorszego, czyli oderwania was od finansowania z budżetu państwa.

  4. Szkoda że do komendant policji nikt nie apelował i go nie przestrzegał.

  5. Jeżeli masz pić i jechać to pomyśl że jest lepsze wyjście. Zadzwoń po mnie. Ja przyjadę i wypiję twój alkohol.

  6. brawo Gienek, tak trzymaj