Niebawem rusza kwalifikacja wojskowa. Tysiące osób staną przed komisjami lekarskimi

Wraz z początkiem lutego w naszym regionie rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami staną głównie mężczyźni urodzeni w 2001 roku. Każdy z nich otrzyma odpowiednią kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ogłoszony został termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej. Zostanie ona przeprowadzona w okresie od 3 lutego do dnia 30 kwietnia. Obowiązek stawienia się przed komisjami dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2001 roku. Wezwań mogą się również spodziewać mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

To samo dotyczy osób urodzonych w latach 1999-2000, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz tych, które złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Co ważne kwalifikacja wojskowa obejmuje również kobiety. Dotyczy ona tych urodzonych w latach 1996-2001, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierają naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Do kwalifikacji wojskowej mogą zostać wezwane również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się na ochotnika.

Pomimo tego, że w Polsce zasadnicza służba wojskowa nie jest już obowiązkowa, to jednak przed komisjami musi się stawić każda wezwana osoba. Celem jest określenie grupy osób, które w razie potrzeby będą zdolne podjąć się obowiązku obrony państwa. Każda osoba podlegająca stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta imienne wezwanie. Określone w nim zostanie dokładny termin i miejsce gdzie należy się stawić oraz co należy ze sobą zabrać. Przede wszystkim są to: dokument tożsamości; posiadana dokumentacja medyczna, jeżeli dana osoba na coś choruje lub chorowała w przeszłości; fotografia o wymiarach 3×4 cm bez nakrycia głowy oraz dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.

Powiatowa komisja lekarska, po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawianej przez osobę poddawaną badaniu wyda pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z poniższych kategorii zdolności: kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej, kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, kategoria D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju lub kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej.

(fot. WKU)

17 komentarzy

 1. „mieso armatnie ” musi być wrazie czego .W razie wojny w pierwszych szeregach powinni stanąć ci co ją wywołali ,czyli darmozjady w garniturach ,zwani „politykami „.Do wiezienia bym wolał iść niż ginać za tych darmozjadow i nierobów

 2. Putin kiedyś przetestuje , ilu jest odpornych na ” Iskandery”.
  Bo wojny były , są i będą.

 3. anonim idz sobie podyskutuj na jakimś forum ,gdzie podobno do ciebie „poprawni ” dyskutuja na temat ortografi interpunkcji poprawnej polszczyzny ,ja zrozumiałem co napisal i mam to gdzieś czy poprawnie czy nie

 4. Ludzie ,jaka wojna ,jakie wojsko ,przecież to nasze cale wojsko i sprzęt nawet nie zdążyło by opuscić koszar ,jakby taki Putin postanowił nam pokazać kto tu rządzi .Kilkanascie rakiet w odpowidnie miejsca i nawet nie pierdniemy .Ma ktoś jakieś wątpliwosci ?

 5. Wojsko:) chodzi o tych zniewieściałych chłopców w ciasnych spodniach

 6. Wszystkich zdolnych do służby w kamasze nie będą się pałętać po ulicach cioty w rurkach.

 7. Obiad bez mięsa to zupa.
  Facet bez wojska to ………

 8. Pabloo(oryginał)

  Wraca stare ? Plus baby w wojsku ? No to będzie niezły burd… kapralu.

 9. a ta wspaniała partyzantka – wot,nie da rady obronić kraju w razie „w”???

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne szkolenia z samoobrony dla kobiet ruszają w Lublinie
Gminne Święto Ziemniaka w Suchocinie
Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy