Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie znoszą sąsiedztwa ludzi i są skrajnie zagrożone wyginięciem. Kolejne głuszce zamieszkały w lasach naszego regionu

Są uznawane za jedne z najpiękniejszych polskich ptaków, zaś nasz region jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie one występują. Właśnie na wolność wypuszczono kolejne głuszce.

W ubiegłym tygodniu do lasów na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj wypuszczone zostały kolejne głuszce. Populację tych bardzo rzadkich ptaków, jaka występuje w Puszczy Solskiej, zasiliło 15 młodych osobników. Wszystko w ramach realizowanego przez leśników projektu dotyczącego odtworzenia populacji tych ptaków w naszym regionie.

Lasy Janowskie i Puszcza Solska to jedne z ostatnich ostoi tych ptaków w naszym kraju. Jak tłumaczą leśnicy, głuszce żyły w tych lasach od zawsze. Dlatego też zaangażowali się w ich ochronę, aby nie zniknęły z okolicznego krajobrazu. Młode ptaki są przywożone z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk. Następnie w wybudowanych specjalnie dla nich wolierach przystosowują się do nowego otoczenia. Po około 3-4 tygodniowym okresie adaptacji są wypuszczane na wolność.

Głuszce są gatunkiem skrajnie zagrożony wyginięciem w Polsce. W całym kraju jest zaledwie kilkaset tych ptaków. Nie znoszą ne sąsiedztwa ludzi, dlatego też żyją w dużych i niedostępnych kompleksach leśnych. Aby ptaki przystąpiły do toków i doczekały się potomstwa muszą mieć również zapewnione jak najlepsze warunki do bytowania. Leśnicy usuwają są m.in. podrosty sosny i brzozy oraz czeremchy amerykańskiej. Szczególnie chodzi o ten ostatni gatunek, który jest inwazyjny i wypiera borówkę, a jej owoce są podstawowym pokarmem głuszców. Do tego wysypywane są kamyki ułatwiające ptakom trawienie. Kontroluje się także liczebność drapieżników, głównie kun, lisów i jastrzębi, które są głównymi wrogami głuszców.

(fot. wideo – Dawid Bielak/Nadleśnictwo Biłgoraj)

Komentarze wyłączone

Z kraju