Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nie tylko ekspresówki. Trwają przebudowy dróg krajowych w naszym regionie

Poznaliśmy plany drogowców na przyszły rok jeżeli chodzi o nasz region. Kontynuowane będą rozpoczęte inwestycje ruszą też nowe, w tym budowa drogi ekspresowej S17 w stronę granicy z Ukrainą.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy na temat postępu prac na budowie drogi ekspresowej S19 z Lublina do Rzeszowa. W naszym regionie jest to 77 km trasy, która znacząco poprawi komunikację pomiędzy Lubelszczyzną a Podkarpaciem, jak też zapewni połączenie z autostradą A4. Nie bez znaczenia jest również poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, gdyż obecna droga krajowa nr 19 jest jedną z najniebezpieczniejszych tras w regionie. Obecnie jest to największa inwestycja drogowa w województwie lubelskim, jednak prowadzone są prace również na innych trasach, jak też trwają przygotowania do budowy kolejnych dróg.

Coraz bliżej pozostało do zakończenia prac przy budowie obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Jest to 10-kilometrowy odcinek przyszłej drogi ekspresowej S17 z Piask do Hrebennego. Obecnie zaawansowanie rzeczowe prac wynosi 83 proc. i jak planuje wykonawca, kierowcy pojadą obwodnicą w połowie przyszłego roku. Jednak na razie tylko jedną jezdnią, gdyż w międzyczasie zapadła decyzja o dobudowie drugiej jezdni. Te prace potrwają do IV kwartału 2022 r. Przygotowywana jest również dokumentacja na pozostałe odcinki trasy S17.

Na razie opracowywana jest koncepcja programowa dla odcinków: z Piask do Łopiennika, z Krasnegostawu do Izbicy, z Izbicy do Sitańca, obwodnicy Zamościa, z Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego oraz z Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego. Do końca miesiąca prowadzone będą działania informacyjne dotyczące trzech odcinków między Piaskami a Sitańcem. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i wnioski, dotyczące rozwiązań usprawniających obsługę ruchu lokalnego. Dla odcinków Łopiennik – Krasnystaw Północ oraz Zamość Sitaniec – Zamość Wschód opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej.

Plan jest taki, że w przyszłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma ogłosić przetargi na budowę ponad 47 km trasy. Chodzi o obwodnicę Zamościa oraz odcinki od Zamościa do Tomaszowa Lubelskiego i z Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego.

Jednak drogowcy podkreślają, że nie zaprzestają także prac związanych z przebudową lub modernizacją istniejącej sieci tras w naszym regionie. Jeszcze w tym roku mają się zakończyć prace przy przebudowie drogi krajowej nr 82 w Turce, trwa też rozbudowa drogi krajowej nr 74 między Frampolem a Gorajcem. Odcinek o długości 7,4 km również ma być przejezdny w grudniu. W kolejce czekają kolejne odcinki tej trasy pomiędzy Janowem Lubelskim a granicą z Ukrainą w Zosinie w tym obwodnice Janowa Lubelskiego, Dzwoli, Gorajca i Szczebrzeszyna. W planach jest także budowa obwodnic Zamościa, Łęcznej oraz Łukowa.

Na przełomie 2021 i 2022 roku planowana jest przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania w Krasnymstawie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 17 z drogą wojewódzką nr 812, gdzie powstanie rondo, rozbudowa drogi krajowej nr 63 od granicy województwa lubelskiego i mazowieckiego do Łukowa, na rozpoczęcie prac czeka również odcinek drogi krajowej nr 17 od Zamościa do Łabuń. Opracowywana jest też dokumentacją rozbudowy drogi krajowej nr 48 w Dęblinie i od granic miasta do Moszczanki. Do tego dochodzą rozpoczęte już prace związane z budową Miejsc Obsługi Podróżnych w Wierzchowiskach i Bystrzejowicach przy drodze S12/17.

(fot. Łukasz Minkiewicz GDDKiA)

5 komentarzy

  1. Ale będziemy kiedyś jeździć…jacie!!!

  2. Ciekawe kiedy skończą remont wiaduktu na Diamentowej?

  3. A kiedy będą robić ekspresówkę na krajowej 17

  4. Jak Pinokio zawetuje budżet UE to nie wybudują wiele

Z kraju