Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Nie Janek, nie Pocisk a Janowit. Młody żubr z Lasów Janowskich ma już imię

Wybrane zostało imię, jakie będzie nosił pierwszy żubr urodzony na Lubelszczyźnie. Największe poparcie internautów uzyskał Janowit.

Zakończony został konkurs, jaki ogłosiło Nadleśnictwo Janów Lubelski, w celu wybrania imienia dla żubra, jaki niedawno przyszedł na świat. Tak naprawdę, dziko żyjącym żubrom imion się nie nadaje, jednak jak podkreślają leśnicy, jest to pierwszy żubr urodzony w Lasach Janowskich, zapadła decyzja o tym, aby jednak miał on imię. Jego wybór postanowiono powierzyć internautom.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym przyjmowano propozycje imion. Zainteresowanie było bardzo duże i wpłynęło ponad sto propozycji. Wśród nich były zarówno tradycyjne imiona takie jak np.: Adam, Tomuś, Władysław, Janek, Jarosław, Bartek, Julian, Gustaw czy Szymon, jednak nie brakowało też tych wyjątkowych m.in.: Borowił, Pożuj, Baldur, Morfeusz, Ursus, Janus, Janówiusz, Jankes, Pionier, Zeus, Gwidon, Skiberek czy Chruczek.

Następnie komisja leśników uznała, że najciekawszymi propozycjami są: Janek, Pocisk i Janowit. W drugim etapie raz kolejny wszystko trafiło w ręce internautów. Największe poparcie uzyskał Janowit, na którego oddano 303 głosy, na drugim miejscu był Janek z poparciem 113 osób, a na trzecim Pocisk, na którego głosowało 86 osób. Autorka zwycięskiego imienia otrzymała upominki od leśników.

Stado żubrów zamieszkuje Lasy Janowskie już blisko dwa lata. Zwierzęta te pod koniec stycznia 2021 roku przeniesiono z Puszczy Boreckiej na Mazurach i z Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Później do stada dołączyła młoda samica z Kiermus. Łącznie było to dziewięć zwierząt, w tym roku stado powiększyło się i liczy dziesięć żubrów.

(fot. Nadleśnictwo Janów Lubelski/zdjęcie ilustracyjne)

6 komentarzy

  1. Uff, dobrze że nie Brajan.

  2. Leonardo Daj Wincyj

    To już lepiej by było vibowit

  3. Pocisk albo Zgredek Zgredek

  4. A może Franio?

  5. Szkoda, że nie Głośnik Bluetooth albo Szymczyk

Z kraju

Polityka i społeczeństwo