Nie będzie „godziny policyjnej” w Sylwestra. Zakaz przemieszczania się zamieniono w apel

Rząd zmienił swoje stanowisko w sprawie ogłoszonego wcześniej zakazu przemieszczania się w Sylwestra. Teraz jest to już tylko apel do społeczeństwa. Premier wyjaśnił również, że żadnej godziny policyjnej nie będzie.

W niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zwołali konferencję prasową, w trakcie której poruszony został temat zakazu przemieszczania się w trakcie Sylwestrowej nocy. Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniem rządu, przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej lub też zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Premier poinformował jednak, że „godziny policyjnej” nie będzie. Chodzi bowiem o to, że aby ją wprowadzić zgodnie z prawem, konieczne jest ogłoszenie jednego ze stanów nadzwyczajnych. Tymczasem rząd się na to nie zdecydował. Ów fakt podkreślali już wielokrotnie prawnicy a także rzecznik praw obywatelskich, przepis ten nie może mieć mocy prawnej w demokratycznym państwie prawa.

– Ewentualne wprowadzenie na mocy rozporządzenia zakazu przemieszczania się stanowi szczególnie rażące naruszenie Konstytucji, która zapewnia każdemu wolność poruszania się do terytorium RP oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu. Wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie, ale poza stanami nadzwyczajnymi korzystanie z niej nie może zostać zakazane. Obecnie zgodne z prawem możliwe jest bowiem tylko wprowadzenie określonego sposobu poruszania się, czyli np. z zachowaniem dystansu – wyjaśniał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Politycy zapowiedzieli jednocześnie, że może dojść do kolejnej fali zakażeń, czym tłumaczyli wchodzące od jutra w życie kolejne obostrzenia. Przyczyną zachorowań mają być świąteczne spotkania, a także tłumne wizyty w galeriach handlowych, do jakich dochodziło w połowie grudnia. Premier wracając do sylwestrowego zakazu przemieszczania się dodał, że rząd jedynie apeluje do społeczeństwa, aby ograniczyć przemieszczanie się, Sylwestra spędzać w gronie kameralnym i nie używać fajerwerków, aby ta noc minęła spokojnie.

(fot. lublin112)

Zobacz również

47 komentarzy

 1. Kto nie jest za PiS niech odda 500 plus.

  • Oddam jak dostanę obiecana rekompensatę za podwyżkę prądu

   • taki jesteś mondry ? Kopaczka niech ci da za podwyżkę prondu – ona podpisała cudowny pakiet klimatyczny po pijaku – zobacz na YT – pijana kopacz

    • pewnie wiesz że Kaczyński jest komunistą, ciekawe czy wiesz że dzieci polskich żołnierzy nie mogli wyjeżdżać poza Polskę, i nie mogli grać w filmach, dziwne nie ?? kto zabił Lecha kaczyńskiego, ruskie zestrzelili go? uja prawda, Jaro kazał lądować mimo wszystko, tego też pewnie nie wiesz. jaro król polski.
     kaczyński był przy okrągłym stole, dziwne nie ??? oczywiście wałęsa współpracował z SB, kaczyński oczywiście nie, głupi ludzie w to wierzą, nie przez przypadek w komunistycznej bajce grał;)

  • o jak miło kolejny dzban co myśli że to partia rządząca ze swoich daje, pewnie pani też uważa że nie płaci żadnych podatków jak 50% polskiego ciemnogrodu. myślę że pani max 2 miała z matmy, dali 500 zł pani płaci za zakupy miesięczne z 700 zł więcej, ale jest pani do przodu hahahahahahha. 500+ jest dla patologi i ludzi którzy nie chcą pracować, w obecnej formie, uważam że powinni pomagać, ale ludziom którzy coś chcą osiągnąć a nie jak pani tylko na 500+ liczy,

 2. szkoda że jeszcze nie hajlowała

 3. SYLWESTER U KACZORA nie może was tam zabraknąć 31 grudnia godzina 19 Żoliborz adama mickiewicza 49, dla pierwszych 100 osób pałowanie i porcja gazu gratis. wystąpią takie gwiazdy jak, DJ Zero, MC morawiecki, Stuff Terlecki, grupa syreny policyjne Nie może was Tam zabraknać!!!

 4. Ten rząd to kompletna kompromitacja. W kwestii walki z koronawirusem to całkowity odlot. Żadnej logiki działań, żadnej konsekwencji. Raz wprowadzają takie przepisy, innym razem odmienne. Obywatele w maseczkach? Minister wyśmiewa. Nakaz noszenia maseczek? Tak! Minister nakazuje! Premier bez maseczki? Tak, bo to tylko zalecenia, nie nakazy. Gdy już oficjalnie z wirusem PL wygrała, za kilka tygodni znowu lockdown na terenie całego kraju. Tutaj taki zakaz, tutaj taki nakaz, a większość z nich bezprawna. Budujemy szpitale tuż przed zakupem szczepionek, a największy z nich na 100 łóżek… Kompromitacja.

 5. NASZ RZĄD DEALEREM FIRMY PFIZER?!

  CZŁOWIEKU!!!
  SZCZEPIĄC SIĘ- ZŻEKASZ SIĘ PRAWA DO SWEGO WŁASNEGO CIAŁA!!!
  DLACZEGO???
  -BO PRAWO NIE PRZEWIDUJE ODPOWIEDZIALNOŚCI PRODUCENTA ZA SZCZEPIONKOWE POWIKŁANIA!!!
  POZA TYM..
  PRZED CZYM CHRONI SZCZRPIONKA-
  -RZEKOMO PRZED CIĘŻKIM PRZRBIEGIEM..
  DALEJ BEDZIESZ NOSICIELEM, DALEJ BĘDZIESZ ZARAŻAŁ..
  NO TO PO CO TA SZCZEPIONKA???
  – NO WŁAŚNIE.. MYLĄCA NAZWA ,,SZCZEPIONKA” KRYJE ZA SOBĄ TERAPIĘ GENOWĄ- COŚ, CZEGO JESZCZE NIGDY NIE ROBIONO!!!
  ORGANIZM BĘDZIE POWIELAŁ ZMIENIONE MATRYCE RNA I DRUKOWAŁ JE JAKO SWOJE WŁASNE (PODOBNIE JAK Z WIRUSEM- Z TYM, ŻE TEGO ORGANIZM ROZPOZNAJE I ZWALCZA)
  CO Z TEGO WYNIKNIE?
  POŻYJEMY- ZOBACZYMY…
  W BOGU NADZIEJA…

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ostatni mecz sezonu!
Zbiórka elektrośmieci w szczytnym celu. Akcja wesprze leczenie Amandy z Lublina
Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk
V Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu w Ogrodzie Botanicznym UMCS