Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nawet kilkaset osób może być poszkodowanych po ataku skimmerów w Lublinie

Przybywa osób, którym z kont bankowych zginęła gotówka. Ich karty do bankomatów zostały skopiowane a pieniądze wypłacone w Ameryce Południowej.

Cały czas napływają do nas zgłoszenia od osób, którym w tajemniczych okolicznościach zniknęły pieniądze z kont. Pomimo, że nie ruszali się z Lublina to gotówka została wypłacona w Peru w Ameryce Południowej. W drugiej połowie grudnia na kilka z lubelskich bankomatów zostały założone specjalne nakładki, dzięki którym przestępcy mogli skanować karty bankomatowe niczego nieświadomych osób, które wypłacały z nich gotówkę. Czas w jakim dokonywano zarówno kopiowania kart jak i wypłaty gotówki z pewnością został wybrany też nieprzypadkowo. Okres przedświąteczny, mniejsza niż zwykle ostrożność społeczeństwa, do tego pośpiech i dużo spraw do załatwienia powodowały, że działanie przestępców długo było niezauważone.

Już kilkadziesiąt osób poinformowało naszą redakcję, o tym że oni również zostali oszukani w ten sam sposób, bądź też usiłowano im wypłacić gotówkę. Przestępcy działali na pewno od 14 do 21 grudnia, gdyż w tym przedziale czasowym oszukani korzystali z bankomatów. Dodatkowo z pewnością nie był to jeden bankomat, ale kilka, choć najczęściej pojawiającym się w relacjach naszych czytelników jest ten zlokalizowany przy al. Tysiąclecia. Choć zdarzają się także inne, np. przy Krakowskim Przedmieściu czy Górskiej. Każdy z nich znajduje się w miejscu niezwykle uczęszczanym a same bankomaty są oblegane przez klientów, co oznacza, że skopiowanych mogła zostać bardzo duża liczba kart.

Tak samo swoje oszczędności stracili klienci różnych banków, choć najczęściej wymieniany jest bank Millenium, MBank oraz PKO. Kwoty które zostały wypłacone to często kilkaset złotych, ale też nie brakuje poszkodowanych na kilka tysięcy złotych. W takich przypadkach klient banku może odzyskać utraconą gotówkę, jednak sprawa musi zostać zgłoszona na policję oraz złożona do swojego banku reklamacja. Sprawy te najczęściej wyjaśniane są na korzyść klientów, ale są niezwykle czasochłonne i osoba oszukana w ten sposób swoje pieniądze może odzyskać nawet dopiero po kilku miesiącach.

Banki już wiedzą o problemie i od wielu dni wysyłają swoim klientom sms-y ostrzegające przed możliwością utraty gotówki. We wtorek podobne ostrzeżenie wystosowała Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

null
null
null

(fot. policja)
2014-01-07 21:23:25

Autor: redakcja

2 komentarze

  1. Wychodzi na to, że nie ma lepszych miejsc na przechowywanie kasy jak skarpetka, czy bieliźniarka.
    Zanim pieniądze umieścisz w Banku, zastanów się ile na tym stracisz. 🙂