W naszym regionie powstaje nowy skansen. Wkrótce otwarcie

Już niebawem pierwsi zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia nowego skansenu – Wioski Gotów. Powstaje on w Masłomęczu.

Ku końcowi dobiegają prace związane z budową Wioski Gotów w Masłomęczu. Skansen utworzony został przez Gminę Hrubieszów przy współpracy z gospodarzami tego terenu czyli Masłomęckim Stowarzyszeniem –Wioska Gotów. Merytoryczną i organizacyjną opiekę nad inwestycją sprawują Instytut Archeologii UMCS w Lublinie oraz Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

– W chwili obecnej tzw. długi dom jest niemal gotowy, a kolejne obiekty są także na ukończeniu. Trudne warunki pogodowe nie pokrzyżowały planów. Niemal kompletna jest już chata tkaczki w centralnej części placu budowy- wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, Dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie. -W sąsiedztwie powstaje już chata wojownika-kupca o konstrukcji zrębowej. Lada dzień położony zostanie dach. Wyraźnie widoczna jest już chata garncarza, której ściany wykonane są z plecionki obrzuconej gliną. Cały teren jest już ogrodzony płotem wyplatanym wikliną. Wybudowane obiekty połączone zostaną drewnianym traktem, a do wnętrza kompleksu prowadzić będą dwie bramy. Jedna od strony świetlicy, a druga, główna, znajdować się będzie w centralnym miejscu od strony południowej- dodaje Bartecki.

Zwiedzający oprócz możliwości obejrzenia budynków w jakich mieszkali Goci, będą mieli możliwość poznania czym się zajmowali. We wnętrzu chaty tkaczki znajdzie się m.in. kompletny pionowy warsztat, na którym prezentowane będą dawne techniki tkackie. Z kolei w chacie wojownika prezentowana będzie dawna broń oraz przedmioty, które do masłomęckich Gotów trafiały jako importy z Imperium Rzymskiego lub ze Skandynawii. Zaś w chacie garncarza, powstaje pracowania, w której wylepiane i wypalane będą naczynia wzorowane na znaleziskach archeologicznych z naszego regionu. Dodatkowo będą tam również prowadzone warsztaty z garncarstwa.

Jak zapowiadają pracownicy muzeum, teren udostępniony będzie zwiedzającym późną wiosną. -Już w maju zaplanowanych jest kilka wydarzeń, dla których scenerią będzie właśnie nowo wybudowany skansen- dodają.

(fot. Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie)
2014-03-22 11:09:11

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9646zł 0.41%
  • GBP 4.9941zł 0.05%
  • EUR 4.4745zł 0.02%
  • CHF 4.2099zł 0.04%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Społeczne obchody upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej
   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym