Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nastolatek został skatowany, nie udało się go uratować. Sąd uznał, że to nie było zabójstwo

Jak wskazują śledczy, sprawca wielokrotnie kopał pokrzywdzonego i uderzał pięściami po głowie. Kiedy zaś 16-latek wstawał, podbiegł do niego i z rozbiegu kopnął go w twarz. Prokurator oskarżył Daniela G. o zabójstwo, sąd odrzucił jednak ten zarzut.

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu zakończył się proces czworga młodych ludzi oskarżonych m.in. o pobicie i zabójstwo 16-letniego Eryka Romanowskiego. Chodzi o głośną sprawę sprzed roku, kiedy to nastolatek został zaatakowany na zamojskim osiedlu Planty. Był on bity pięściami i kopany. Napastnicy katowali go do czasu, kiedy przestał się ruszać, po czym uciekli. Życia chłopaka nie udało się uratować.

Jak ustalili śledczy, w zdarzeniu brała udział czwórka nastolatków: 17-letni Daniel G. z gminy Stary Zamość, dwóch 16-latków: Szymon J. z gminy Zamość i Arkadiusz P. z gminy Stary Zamość oraz 16-letnia Gabriela P. z gminy Nielisz. Z aktu oskarżenia wynika, że sprawcy działali wspólnie i w porozumieniu, zaś najbrutalniejszy z nich, Daniel G., „wielokrotnie kopał pokrzywdzonego sportowym obuwiem i uderzał pięściami po głowie i całym ciele”. Jednak to co wydarzyło się później sprawiło, iż nastolatek doznał ciężkich obrażeń ciała i zmarł.

– Po dokonaniu pobicia, przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonego i godząc się na to, podbiegł do podnoszącego się 16 – latka i z rozbiegu kopnął go w twarz. W wyniku tego doprowadził do ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej – wskazała prokurator Anna Rębacz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Daniel G. odpowiada przed sądem o zabójstwo z zamiarem ewentualnym i pobicie, Szymon J. i Arkadiusz P. za pobicie, natomiast Gabriela P. za pomocnictwo. W jej przypadku chodzi o to, że poinformowała ona swoich znajomych, o której godzinie Eryk kończy lekcje a następnie wskazała go im wśród uczniów wychodzących ze szkoły. Jej koledzy mieli „dać Erykowi nauczkę” za to, że rzekomo się z niej naśmiewał.

Sędzia postanowił jednak zmienić kwalifikację czynu. Nie zgodził się ze stanowiskiem prokuratury uznając, iż Daniel G. nie powinien odpowiadać za zabójstwo, lecz pobicie o charakterze chuligańskim oraz spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu skutkującego zgonem. W wyniku tego skazał nastolatka na karę 12 lat i miesiąca bezwzględnego pozbawienia wolności. Dodatkowo zobowiązał go do zapłaty 100 tysięcy złotych nawiązki dla matki Eryka.

Wobec pozostałych nastolatków, zostali oni uznani za winnych, w tym przypadku karą ma być pobyt w zakładzie poprawczym. Jednak tam nie trafią, gdyż została ona zawieszona na okres próby wynoszący dwa lata. W tym czasie młodzi ludzie będą objęci nadzorem kuratora. Wyrok jest nieprawomocny.

73 komentarze

 1. Czas rozliczeń sędziów nadejdzie.
  „Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z grudnia 2023 prawomocnie skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz wcześniejszy wyrok Sądu Najwyższego z czerwca ub.r. uchylający umorzenie sprawy b. szefów CBA mogą nosić znamiona zbrodni sądowej”.

 2. luka w prawie, zabiją następną osobę to bedzie za pozno by sie opamietac, z takich juz nic nie wyrosnie,

  • Żadna luka w prawie, tylko sędzia, który uważa, że jeżeli ktoś kopie inną osobą w głowę to nie musi się liczyć z zabiciem tej osoby (to zamiar ewentualny). To co jest według niego zamiarem ewentualnym??? Problem w ocenie sytuacji i „przyłożenia” do właściwej normy prawnej. Niestety – problem wielu sędziów.

   Była w Lublinie sprawa, gdy zabito na os. Piastowskim młodego człowieka poprzez uderzanie go w głowę płytą chodnikową. To (o ile dobrze pamiętam) zostało zakwalifikowane zaledwie jako zamiar ewentualny! Absurd! Przecież człowiek uderzający w głowę płytą chodnikową innego człowieka nie „musi się liczyć”, tylko bezpośrednio zmierza do pozbawienia życia atakowanej osoby!

 3. Czyli ciągle ten kaczyńsko-ziobrowski wymiar niesprawiedliwości działa w najlepsze. Mordercy będą chodzić po wolności. Hańba i skandal

 4. to jacys znajomi sędziego? sprawdzał ktos na fb?

 5. Ból dla matki jest nie do opisania, tylko czas może zamazać wspomnienia…

 6. Sądy to bagno w Polsce i powinno się je wypalić ogniem

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport