Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Narodowe czytanie „Moralności pani Dulskiej” w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Już niebawem

W najbliższą sobotę (4 września) w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się czytanie jednego z największych dzieł Gabrieli Zapolskiej – dramatu „Moralność pani Dulskiej”, którego prapremiera odbyła się w Krakowie w 1906 roku, a wydany został rok później w Warszawie.

– Miło mi poinformować, że po raz kolejny nasz uniwersytet włącza się w inicjatywę pod nazwą „Narodowe Czytanie 2021” – zauważa rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska. –  Wydarzenie odbędzie się w klimatycznych wnętrzach Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Prezentacja dzieła rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa przez 3 godziny. W tym czasie zaproszeni goście odczytają kolejne fragmenty tegorocznej lektury – dodaje.

Wśród zaproszonych osób, które odczytają wybrane fragmenty najbardziej znanego utworu autorstwa Gabrieli Zapolskiej, znaleźli się m.in.:

– prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – rektor UMCS,

– dr hab. inż. Dariusz Czerwiński – prorektor ds. ogólnych i rozwoju Politechniki Lubelskiej,

– prof. dr hab. Dorota Kołodyńska – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS,

– prof. dr hab. Robert Litwiński – kierownik Katedry Metodologii i Badań nad XX-XXI w., Wydział Historii i Archeologii UMCS,

– prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UMCS,

– dr hab. Ewa Głażewska, prof. UMCS – dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMCS,

– Marcin Wroński – pisarz, autor kryminałów retro,

– prof. dr hab. Bożenna Czarnecka – Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS,

– Elżbieta Małek – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie,

– Justyna Jędruch – dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych,

– Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu, a także do przyniesienia własnych egzemplarzy „Moralności pani Dulskiej”, gdyż będzie można uzyskać okolicznościowy stempel przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2021 – zachęca Aneta Adamska.

W godzinach 10.30–11.30 na hasło „Narodowe Czytanie” wstęp do Ogrodu Botanicznego UMCS będzie bezpłatny. Wejście do obiektu od strony ul. Willowej.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. Cichobiorek cichodajek

    Nad moralnością pani Dulskiej to się sumitują, a moralność naszych rodzimych agentek towarzyskich leży odłogiem i czeka na klientów.

  2. Jawny atak opozycji na obecny za,rząd Wolski !!

  3. Maralność PiSowców niczym się nie różni, tak to wielcy katolicy, a jak tylko wyczują okazję to pierwsi do kłutni i linczu.

  4. Bardzo dobry wybór – to jakaś aluzja do działań jedynego i słusznego rządu, który nigdy nikogo do niczego nie zmusza?

Wiadomości z info112