Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi koniec systemu viaTOLL. Kierowcy kuszeni zniżkami, aby szybciej przeszli do nowej platformy

Tylko do końca września będzie funkcjonował elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami viaTOLL. Ministerstwo Finansów postanowiło skusić kierowców zniżkami na przejazdy, aby szybciej zarejestrowali się w nowej platformie.

Działający w Polsce od lipca 2011 roku elektroniczny system poboru opłat za przejazd drogami viaTOLL przestanie funkcjonować wraz z ostatnim dniem września. Zostanie on wyparty nowszym rozwiązaniem, jaką jest platforma e-TOLL. To za jej pomocą kierowcy będą wnosić opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

W porównaniu do systemu viaTOLL, w którym opłata była naliczana po przejechaniu pod umieszczonymi nad drogami specjalnymi bramkami, e-TOLL wyznacza pozycję pojazdu przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego. Tym samym rejestruje, ile kilometrów dany pojazd pokonał poruszając się odcinkami, za które trzeba zapłacić, po czym przesyła te dane do systemu.

Nowa platforma działa już od czerwca, obecnie trwa zaś okres przejściowy. Aby zachęcić kierowców, do jak najszybszej rejestracji w e-TOLL Ministerstwo Finansów postanowiło skusić ich zniżkami na przejazdy. Do końca miesiąca stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej zostały obniżone o 25%. Resort zaapelował jednocześnie do przewoźników, o nie zwlekanie z rejestracją w nowym systemie do ostatniej chwili. Dotyczy to przede wszystkim firm, które jeszcze nie rozpoczęły tego procesu.

W naszym regionie płatne odcinku dróg to obwodnica Lublina oraz trasa S12/17 od Kurowa do Piask. Dotyczy to aut o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autokarów. Ministerstwo Infrastruktury planuje jednak rozszerzenie systemu płatnych dróg na wszystkie autostrady i drogi ekspresowe.

(fot. GDDKiA)

13 komentarzy

  1. Przy okazji widać trasę pojazdu czy przypadkiem cysterna z alkoholem lub paliwem nie zjechała z wyznaczonej trasy 😉

  2. Jak to zamknie się z końcem miesiąca to będzie sukces

  3. oczywiście całkiem przypadkiem wprowadzony system obejmie więcej dróg czyli przewoźnicy zapłacą więcej, jak zapłacą więcej to podrożeje transport, a jak podrożeje transport to wzrosną ceny transportowanych towarów, czyli wszystkiego. A inflacja rośnie też całkiem przypadkiem

  4. skoro budują ekspresówki za państwowe pieniądze, z moich podatków w paliwie, to dlaczego mają dodatkowo wprowadzić opłaty za korzystanie z ekspresówek?

    • Żeby mieli ci czym zapłacić na 500+ dla dzieci , a twoim rodzicom na 13-stą emeryturę .

    • Czytać trzeba ze zrozumieniem. Trasy płatne się nie zmieniają, a lokalne się do nich nie zaliczają. Poza tym opłata będzie niższa o 25%, jedynym mankamentem będzie śledzenie trasy przez satelitę. Czyli mafiom paliwowym i innym szmuglerom i przemytnikom podziemny rynek się ukruci.

      • dokładnie, czytać należy ze zrozumieniem.
        „Ministerstwo Infrastruktury planuje jednak rozszerzenie systemu płatnych dróg na wszystkie autostrady i drogi ekspresowe.”

  5. e-TOLL, bardziej adekwatna była by nazwa e-tanol.

  6. To wszystko zmierza to dróg płatnych nawet dla osobówek.

    • Kiedyś płaciło się podatek drogowy za osobówki. Idąc tokiem wstecznych zmian wdrażanych sukcesywnie przez obecny rząd, może się wydażyć, ze wrócimy do czasu, gdzie znów trzeba będzie go płacić.

Z kraju