Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Najpierw 26 stopni na plusie, potem uderzenie arktycznego powietrza i śnieg

Dosyć zmienną pogodę będziemy mieli wkrótce w regionie, od ciepła po znaczne ochłodzenie i lokalne opady śniegu. Według prognoz modeli sezonowych maj będzie niestety miesiącem zimnym.

Noc z czwartku na piątek przyniesie w dalszym ciągu napływ chłodnego powietrza z północnego-zachodu. Po dziennych opadach chmury zanikną, co przy napływie zimnego powietrza polarno-morskiego sprzyjać ma radiacyjnemu wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Wiatr ma być słaby z powodu niewielkiej różnicy ciśnienia w naszej części Starego Kontynentu. Temperatura wyniesie od 1°C do 3°C. Przy gruncie prawdopodobny przygruntowy przymrozek w drugiej części nocy i nad ranem w piątek. Możliwy spadek temperatury do -3°C.

W piątek przeważający obszar Europy, jak i też Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, którego centrum przesunie nad Bałkany. Zmieni się kierunek napływu mas powietrza w dolnych warstwach troposfery i zacznie wiać z zachodu. Wiatr ma być słaby, w drugiej części dnia umiarkowany, w porywach do 30 km/h z zachodu. Zachmurzenie będzie umiarkowane, okresowo duże, lecz opady atmosferyczne nie wystąpią. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 14°C do 16°C.

Noc z piątku na sobotę z zachmurzeniem małym, okresowo umiarkowanym. Temperatura wyniesie od 7°C do 9°C. Przygruntowy przymrozek nie jest spodziewany. Opady atmosferyczne nie wystąpią. Wiatr ma być słaby z zachodu, południowego-zachodu.

Sobota przyniesie wiosenne temperatury w regionie. Na termometrach zobaczymy od 17°C do 19°C. Na niebie może nie zabraknąć chmur, ale wyż zapewni nam pogodną aurę. W niedzielę na krótki okres napłynie jeszcze powietrze zwrotnikowe z południa. Opady nie wystąpią. Temperatura wyniesie od 21°C do 23°C.

Poniedziałek będzie ostatnim tak ciepłym dniem w nadchodzącym tygodniu. Temperatura za sprawą napływu powietrza zwrotnikowego wyniesie od 24°C do 26°C. Niewykluczone, że rozwiną się burze, które mogą być gwałtowne.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie znaczne ochłodzenie. Za frontem napłynie powietrze arktyczne z północnego-zachodu. Niewykluczone, że przez Polskę przejdą dwa chłodne fronty atmosferyczne. Najprawdopodobniej w wielu miejscach naszego kraju spadnie wtedy mokry śnieg, krajobrazy zabielą się na kilka godzin. Wiele wskazuje, że nie ominą one naszego regionu.

We wtorek w woj. lubelskim może być poniżej 9 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Przynajmniej do połowy maja występować będą przymrozki nocami i w godzinach porannych, a niewykluczone, że w kolejnych tygodniach pojawi się następna fala zimna po cieplejszym okresie w pogodzie.

Według prognoz modeli sezonowych maj będzie miesiącem zimnym z temperaturą o kilka stopni poniżej termicznej. Na szczęście padać ma w kolejnych tygodniach więcej niż w kwietniu, lecz głównie mają być to opady burzowe o dość punktowym charakterze. Przymrozki i opady śniegu przyczynić mogą się do dużych strat w rolnictwie oraz sadownictwie, co finalnie może przełożyć się na wysokie ceny żywności w kolejnych miesiącach. Wkrótce podamy więcej informacji o silnym ochłodzeniu prognozowanym na początku przyszłego tygodnia.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

6 komentarzy

 1. nawet pogoda jest przeciwko nam 🙁 ehh

 2. Albo za sucho, albo za mokro, albo za zimno, albo za ciepło. Każda pogoda jest pretekstem żeby kolejny raz powiedzieć „ceny będą rosły”. W rzeczywistości źródłem ciągłych przyrostów cen nie jest zła pogoda, tylko trzoda która rządzi Polakami od dziesięcioleci.

 3. ” maj będzie niestety miesiącem zimnym”

  Dlaczego jesteście stronniczy. Raczej powinniście mieć neutralne podejście do wiadomości… Myślałem że to poważniejszy serwis.

  to że autorowi wiadomości nie podoba się że nie będzie upałów nie powinno mieć tu nic do rzeczy. Dla mnie to np dobra wiadomość, i obiektywnie też, bo mniejsza szansa na suszę która jest niekorzystna dla wszystkich.

  żenua.

 4. NIE TRZEBA nosić maseczek!

  Maseczek ani innych produktów zakrywających usta i nos NIE TRZEBA NOSIĆ w przypadku: osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa Z POWODU STANU ZDROWIA,(….); OKAZANIE ORZECZENIA lub zaświadczenia w tym zakresie NIE JEST wymagane.
  Zrodlo: Dziennik Ustaw 2020 r. poz. 697, z dnia 19 kwietnia 2020 r., §18 ust. 2, pkt 3.

Z kraju