Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Najgorętszy dzień w roku przed nami. Na termometrach nawet 33 stopnie, potem ochłodzenie i burze

W niedzielę w regionie prognozowane są wysokie temperatury, lokalnie nawet 33°C. Upalny okaże się również poniedziałek z temperaturą do 32°C. W nocy z poniedziałku na wtorek możliwe burze.

Układ wysokiego ciśnienia, który przed kilkoma dniami zalegał nad centralną Europą przemieścił się na południe, obejmując Morze Czarne, Bałkany i Półwysep Apeniński. Natomiast nad Półwyspem Skandynawskim utrzymuje się stacjonarny niż. Ponadto związana z nim zatoka z pofalowanym frontem przebiega nad Bałtykiem, po Zatokę Biskajską.

Pofalowany front migrować ma w poniedziałek od północy na południe. Modele pogodowe prognozują wzrost zachmurzenia i opady, a wraz z dalszą wędrówką na południe opady przelotne i gwałtowne burze, lokalnie z gradem. Na pofalowanym froncie dojdzie do rozwoju fali frontowej przemieszczającej się od południowego-zachodu na północny-wschód. Wspomoże ona rozwój konwekcji.

Od kilku dni obserwujemy adwekcje powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Obszarami źródłowymi masy są wybrzeża Afryki, przez Hiszpanię, Francję, Niemcy i Polskę, sięgając dzisiaj nad Litwę, jutro nad Białoruś i Ukrainę. Upał nie potrwa długo, gdyż we wtorek ochłodzenie spowodowane spływem chłodnej masy powietrza obejmie cały kraj. W poniedziałek utrzyma się duży kontrast termiczny pomiędzy wschodem a zachodem. Poniedziałek okaże się ostatnim tak ciepłym dniem w najbliższym czasie.

Dziś w całym woj. lubelski upalnie. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C. Upalny okaże się również poniedziałek z temperaturą do 32°C. W nocy z poniedziałku na wtorek możliwe burze. We wtorek zaledwie od 18°C do 20°C. Pojawi się silny, porywisty wiatr powyżej 50-70 km/h z zachodu i północnego-zachodu. Zdarzyć mogą się opady atmosferyczne.

Od środy ponowne ocieplenie do 24°C/25°C. Do końca przyszłego tygodnia na ogół od 26°C do 29°C.  Burze prawdopodobne są w okolicach weekendu.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Matka Polka jezdem !!! - (i choć nie chcem, ale muszem)

  Powróżyć… komu powróżyć…
  A jasnowidzenie kto miał ?

  Jak się sprawdzi, odszczekam…

  • twoje całe życie to komentowanie bez sensu treści na tej stronie? obserwuje, to chyba masz jakieś ciśnienie codziennie, że musisz zostawić po kilka wpisów bez sensu na tym portalu…co ciekawe tylko nicki zmierzasz żenujące to jest

   • Matka Polka jezdem !!! - (choć nie chcem, ale muszem)

    A czy naruszyłam jakiś zakaz zmieniania nicków ?
    Informuję też, że nie ma obowiązku czytania moich komentarzy, instrumencie pana Jankiela 😆

 2. Jasio z zerówki

  A ja siem zapytywujem: Jak można mówić o najgorętszym dniu w roku, w zaledwie jego połowie ?

  • Edek (specjalista od kredek)

   Nooo, rzeczywiście fantazja poniosła, któregoś z jasnowidzów. 😆

  • Nie rozumiesz słowa prognoza, jak zrozumiesz to nie będziesz się głupio pytał ani głupio komentował. Niedziela jest idź się przewietrz, bo zaczynasz sam ze sobą gadać.

  • Mówić można. Niestety, niektórym trzeba dodatkowo tłumaczyć, że chodzi o „jak dotąd”.

 3. Brawa dla Kenta!
  Słuszna uwaga odnośnie bezsensownych wypowiedzi niektórych tu na stronie
  Marność, marność, po wszystko marność!

 4. Tym, co im za ciepło, zapraszam nad Bałtyk – chętnie zamienimy się temperaturami.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo