Nadchodzi wichura do województwa lubelskiego. Pojawi się wiatr powyżej 80 km/h, niewykluczone burze

W ciągu najbliższych godzin w regionie pojawią się silne porywy wiatru osiągające miejscami 80 km/h. Nastąpi gwałtowny spadek ciśnienia o ponad 30 hPa, lokalnie w kraju wystąpią intensywne opady, a nawet burze.

W ostatnich dniach w kraju zalegało powietrze arktyczne, wystąpiły również opady śniegu. Napływ zimnego powietrza i brak chmur sprzyjał silnym spadkom temperatury. Najchłodniejsza była noc z piątku na sobotę, gdy w regionie na termometrach było poniżej -5°C. Szczególnie niskie wartości zanotowano na południu województwa lubelskiego. Ostatniej nocy również wystąpiły ujemne temperatury. Podobnie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Okres stabilnej aury dobiega końca. Ciśnienie atmosferyczne spada w tempie około 2 hPa na godzinę. Aktualnie wynosi 1025 hPa, natomiast jutro obniży się do 990 hPa na poziomie morza.

W ostatni dzień weekendu południowa, wschodnia i centralna część Polski jest jeszcze pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia z centrum nad południową Europą, który zapewnia słoneczną aurę. Pozostała część kraju dostaje się w zasięg cyrkulacji cyklonalnej niżów z rodowodem atlantyckim. Zbliża się silne załamanie pogody, jakie odczują już dziś wieczorem mieszkańcy zachodniej części naszego kraju. Szczególnie groźnie będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz jutro, gdy silny wiatr prowadzić może do rozległych szkód. Niewykluczone są nawet burze na froncie chłodnym i w chłodnej masie powietrza na froncie okluzji.

Niedziela przynosi prawie bezchmurną aurę w naszej części Polski. Do końca dnia utrzyma się taka sytuacja pogodowa. Na niebie pojawić mogą się niegroźne chmury piętra wysokiego typu Cirrus. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. Temperatura w regionie wyniesie od 3°C do 6°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr słaby z południowego-zachodu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie małe, wzrastające do umiarkowanego w drugiej części nocy. Temperatura wyniesie od -2°C do 1°C. Front ciepły wraz z opadami dotrze nad ranem do województwa lubelskiego. Najpierw zacznie padać na zachodzie regionu. Potem opady obejmą wszystkie powiaty. Będzie to zarówno deszcz, jak też deszcz ze śniegiem. Lokalnie na drogach i chodnikach zrobi się ślisko, dlatego zalecamy zachować ostrożność. Wiatr słaby, nasilający się w drugiej części nocy z sektora południowo-zachodniego. Średnia prędkość wyniesie 25 km/h, natomiast w porywach do 70 km/h bliżej godzin porannych.

Już w poniedziałek cała Polska znajdzie się w zasięgu mocno pogłębionej i rozległej zatoki niżowej. Główny ośrodek niskiego ciśnienia wpływający na warunki pogodowe znajdzie się nad północną Skandynawią. Niemiecki Wolny Instytut Meteorologiczny nadał mu nazwę „SABINE”. Ciśnienie w jego centrum wyniesie poniżej 950 hPa. Na początku nowego tygodnia nasza część Europy znajdzie się w strefie frontów atmosferycznych. Początkowo będzie to front ciepły wychodzący z Polski w pierwszej części dnia w poniedziałek. Natomiast w drugiej części jutrzejszego dnia nasunie się do wschodniej połowy kraju aktywny front chłodny, który przyniesie opady deszczu. Możliwe są burze, lecz nie jest to duże prawdopodobieństwo.

Na szczególną uwagę zasługuje bardzo duża różnica ciśnienia między północno-zachodnim a południowo-wschodnim krańcem naszego kraju. Gradient poziomy ciśnienia może wynieść nawet ok. 35 hPa w poniedziałek, co skutkować będzie silnym, porywistym wiatrem do 90 km/h na nizinach bez udziału konwekcji. Natomiast w przypadku występowania struktur konwekcyjnych powyżej 100 km/h na obszarze Polski.

Jutro na termometrach w regionie zobaczymy od 6°C do nawet 10°C w najcieplejszym momencie dnia. Początkowo znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu, napływać będzie bardzo ciepłe powietrze z południa i południowego-zachodu, lecz w drugiej części dnia rozpocznie się wymiana powietrza na znacznie chłodniejsze napływające z północnego-zachodu za frontem chłodnym. Przez cały poniedziałkowy dzień w województwie lubelskim będzie wietrznie. Średnia prędkość wiatru wyniesie 36 km/h z południowego-zachodu i zachodu. Szczególnie silnie będzie wiać w drugiej części dnia. Porywy wiatru osiągną od 60 km/h do 90 km/h. Graniczna wartość może zostać osiągnięta w przypadku występowania konwekcji. Z samego gradientu ciśnienia porywy nie powinny przekroczyć 85 km/h.

W poniedziałek należy się spodziewać szkód (miejscami licznych) w postaci powalonych konarów jak i całych drzew, uszkodzonych elementów sieci elektroenergetycznych i brakach w dostawach energii elektrycznej, jak i nawet uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Wieczorem na obszarze województwa lubelskiego prognozowana jest kolejna fala wiatru. Prognozowane są również opady atmosferyczne o charakterze konwekcyjnym. Głównie będzie to deszcz, miejscami i okresami deszcz ze śniegiem. Średnia prędkość wiatru wyniesie 36 km/h, w porywach do 90 km/h z zachodu. Nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań atmosferycznych w przypadku tak dynamicznej sytuacji.

W nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru będzie maleć. Jeszcze w pierwszej części nocy porywy wiatru z kierunku zachodniego przekroczyć mogą 70 km/h. Temperatura wyniesie od 2°C do 4°C. Zachmurzenie na ogół duże i całkowite. Będą występować opady atmosferyczne, lokalnie ma być to deszcz ze śniegiem.

We wtorek o poranku występować mają opady deszczu ze śniegiem, miejscami mokrego śniegu. Lokalnie na drogach zrobi się ślisko. Z biegiem godzin opady zaczną przechodzić w deszcz. Zachmurzenie przez cały dzień będzie duże. Temperatura wyniesie od 1°C do 3°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr ma być dalej silny, okresami porywisty z zachodu w porywach do 75 km/h.

W środę dalej pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Gradient ciśnienia będzie jednak dużo mniejszy niż w poniedziałek oraz wtorek, co przełoży się na mniejszą prędkość wiatru. Średnia prędkość wiatru z zachodu wyniesie 50 km/h, w porywach do 54 km/h. Temperatura wyniesie od 2°C do 4°C.

Kolejne dni przyniosą słabszy wiatr i temperaturę w ciągu dnia w przedziale od 3°C do 5°C. Wiatr nie będzie stanowił zagrożenia przynajmniej do weekendu. Większa dynamika w pogodzie i opady są prognozowane na przyszły weekend, lecz nic nie wskazuje, aby nadeszła śnieżna i mroźna zima. Duży wpływ na pogodę ponownie zaczną mieć niże atlantyckie z frontami.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie, opadów chmur i burz

(fot. lublin112.pl, mapymeteo.pl)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. To wspaniala okazaja aby ”Lublinianie” mogli sobie dac po mordzie z tej okazji ;p

 2. Kowalski zrozumiał o co chodzi…

 3. To niech odejdzie jak najszybciej. Teraz to ludzie będą się żalić do mediów, że szkody wyrządzi taka pogoda. Jak już ciepło, to powinno być słońce, a nie taka plucha.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7931zł 1.59%
  • GBP 5.2999zł 0.65%
  • EUR 4.5309zł 0.05%
  • CHF 4.1505zł -0.15%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie