Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nadchodzi koniec koszmaru kierowców. Asfalt zastąpi betonowe płyty

Kto miał okazję choć raz jechać drogą wojewódzką pomiędzy Wisznicami a Włodawą, z pewnością pamięta wykonany z betonowych płyt odcinek trasy. Od kilkudziesięciu lat droga ta nie była bowiem remontowana.

Koszmarem dla kierowców jest określana droga wojewódzka nr 812 z Włodawy w kierunku Wisznic. Chodzi dokładnie o ponad 13km odcinek zbudowany z betonowych płyt. Powstał on zaraz po wojnie i do tej pory nie doczekał się żadnego większego remontu. Po tylu latach użytkowania stan drogi jest opłakany. Nawierzchnia pełna jest uskoków, szczelin i odprysków, a kierowcy poruszający się tą drogą zastanawiają się tylko, jak długo wytrzyma zawieszenie ich aut.

O remont tej drogi od lat apelują lokalni samorządowcy. Inicjatywę o jak najszybszą przebudowę trasy, podjął już wiele lat temu starosta włodawski Wiesław Holaczuk. Niebawem dołączyli do niego starostowie parczewski i bialski oraz wójtowie gmin, przez których teren przebiega ułożona z płyt droga. Wysyłano liczne pisma i apele do władz województwa, wskazując że droga o znaczeniu strategicznym, nie może znajdować się w tak fatalnym stanie. Jednak za każdym razem władze województwa rozkładały ręce tłumacząc, że brakuje funduszy na tą inwestycję.

Jak wyjaśniano, droga ze względu na swój opłakany stan, nie nadaje się do jakiegokolwiek remontu. Musi ona zostać rozebrana, a następnie zbudowana od podstaw. To zaś oznacza bardzo duże koszty. W 2015 roku pojawiły się pierwsze nadzieje na przebudowę tej trasy. Mianowicie Ministerstwo Infrastruktury uległo apelom lokalnych samorządowców i obiecało przeznaczyć część środków na ten cel. Jednak na przebudowę całego odcinka betonowej drogi było ich zbyt mało.

Wykonano więc niezbędną dokumentację i zadecydowano, że przebudowa będzie wykonywana, jednak sukcesywnie. Na początek ma być wymieniona nawierzchnia na 5-kilometrowym odcinku z Włodawy do Korolówki. Jak poinformował właśnie Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa, Komisja Europejska zatwierdziła Projekty Infrastrukturalne, do dofinansowania w ramach Programu Polska Białoruś Ukraina 2014 – 2020. Jednym z nich jest rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 812 na odcinku Korolówka- Włodawa. Otwiera to drogę do podpisania umów grantowych i realizacji bardzo ważnego dla gminy Włodawa projektu.

(fot. lublin112)
2018-07-16 08:40:27

15 komentarzy

  1. A w okolicach Wrocławia jest autostrada zrobiona z betonowych płyt i co?

  2. Straszna jest jazda tą betonówką. Pieniążki są już zarezerwowane zgodnie z informacją w prasie tylko projekt jest nie zrobiony. To ja się pytam: co za projektant!!!! go robi i za ile? Już powinien dopłacić za fuszerę.