Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Naczelnik urzędu skarbowego i czworo biznesmenów zatrzymanych przez CBA. W tle wyłudzanie podatku VAT

Przez kilka lat naczelnik urzędu skarbowego roztaczał nad przestępcami „parasol ochronny”. Co miesiąc dostawał za to po 10 tys. złotych. Sprawą zajęli się lubelscy śledczy.

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie układu, jaki miało zawrzeć czterech biznesmenów z naczelnikiem urzędu skarbowego w Jarosławiu. Jak wskazują ustalenia, przedsiębiorcy zajmowali się m.in. wyłudzeniami podatku VAT poprzez wprowadzanie do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę, w tym fikcyjnych faktur, czyli działalnością na szkodę skarbu państwa. W sprawę zmieszany jest także naczelnik skarbówki, który za pieniądze gwarantował bezpieczeństwo w legalizowaniu przestępczego procederu. Otrzymywał za to 10 tys. złotych miesięcznie.

Wczoraj późnym wieczorem funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do akcji i w jednym z hoteli w Łańcucie zatrzymali czwórkę biznesmenów: trzy kobiety i mężczyznę. Wpadli oni na „gorącym uczynku”, kiedy to przyjęli kwotę 40 tys. złotych za wystawienie tzw. pustych faktur. Po chwili do działań przystąpiła druga grupa realizacyjna, która miała za zadanie zatrzymać naczelnika urzędu skarbowego, który zapewniał „parasol ochronny” nad procederem. Dokonano tego na stacji paliw przy autostradzie A4.

Funkcjonariusze zabezpieczyli też fikcyjne faktury VAT na kwotę blisko miliona złotych. Ustalenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego wskazują jednak, że było ich znacznie więcej, a proceder funkcjonował na większą skalę. Łapówki dla naczelnika skarbówki przekazywane były co miesiąc, przez co najmniej kilka lat. Aby nie wzbudzać podejrzeń, mężczyzna otrzymywał pieniądze jako czynsz za najem lokalu, który nawet do niego nie należał.

Niebawem lubelscy prokuratorzy mają przedstawić zatrzymanym zarzuty. Śledztwo w tej sprawie wciąż trwa i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

(CBA)

7 komentarzy

 1. W tle jest jeszcze sprawa umorzenia nienależnego podatku dla gminy Lublin. Jakieś 15 mln zł zostało bezprawnie umorzone, zamiast zwrócenia firmie energetycznej.

 2. Ciekawe czy maczał palce w przekręcie Pani Doroty.B – „księgowej” eduvision.
  Kobitka ukradła 100 mln zł oferując inwestycje w „faktoring” której tak naprawdę nie było.
  Policja w Lublinie milczy.. mimo ze maja wystarczajca duzo dowodow zeby ją zamknac.

 3. Jakie „kilka lat”, jak go, tj. Grzegorza P., „dobra zmiana” wyniosła na stołek naczelnika dopiero dwa lata temu?
  No, ale w dwa lata taki układ sobie wypracować… niezły jest.

  • Układ to wypracował wcześniej, teraz go tylko „zalegalizował” 🙂 Ale się pewnie nie podzielił 🙁

 4. Pracował tam od ’97 więc kontakty i „doświadczenie” mógł wyrobić znacznie wcześniej.

 5. Brawo CBA tępić złodzieji