Wtorek, 16 lipca 202416/07/2024
690 680 960
690 680 960

Na ulicach Lublina pojawią się nowe kamery w systemie miejskiego monitoringu

Ruszył przetarg na zaprojektowanie oraz rozbudowę systemu miejskiego monitoringu w 14 nowych lokalizacjach w Lublinie. 9 z nich zostanie wykonanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Jeszcze w tym roku na ulicach Lublina pojawią się nowe kamery miejskiego monitoringu. W sumie planowanych jest 14 lokalizacji, w których zostaną zainstalowane kolejne urządzenia.

– Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Lublina, to jeden z naszych priorytetów. Obecnie najbardziej newralgiczne miejsca w mieście są pod stałą kontrolą kamer. Przez całą dobę nad bezpieczeństwem Lublinian czuwają pracownicy Centrum Monitoringu Wizyjnego. Stale rozbudowujemy również system miejskiego monitoringu poprzez instalowanie nowych urządzeń do rejestracji audiowizualnej. Mieszkańcy doceniają te działania. W opinii badanych, jak wielokrotnie potwierdzały rankingi, to właśnie Lublin jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Kamery zostaną zainstalowane tam, gdzie ich do tej pory nie było, m.in. w rejonie al. Warszawskiej oraz na ulicach: Motorowej, Kleeberga czy Zygmunta Augusta. 9 lokalizacji wskazali mieszkańcy, składając projekty w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Obecnie system monitoringu składa się 236 kamer. Podgląd do obrazu z miejskich kamer posiada Centrum Monitoringu Wizyjnego, które dodatkowo ma również dostęp do 300 kamer znajdujących się w miejskich obiektach sportowych – Arenie Lublin (118), Aqua Lublin (143) i na stadionie lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego (39).

Umiejscowienie planowanych 14 kamer monitoringu miejskiego:

– ul. Żołnierska 7
– skrzyżowanie ul. Zajączka z al. Warszawską
– skrzyżowanie ul. Czeremchowej z al. Warszawską
– al. Warszawska, przejście dla pieszych przy Kościele
– ul. Jaśminowa 14
– al. Warszawska 61 A
– ul. Czeremchowa 20
– ul. Botaniczna 42
– al. Warszawska 49
– ul. Kleeberga 12A
– ul. Motorowa 3
– ul. K. Jagiellończyka 6
– ul. Nektarowa 22
– ul. Zygmunta Augusta 34

W nowych lokalizacjach kamery pojawią się do końca 2020 roku.

(fot. UM Lublin)

13 komentarzy

 1. Inwigilacja ceną 'bezpieczeństwa’.

 2. Pieniądze wyrzucone w błoto! Krakowskie Przedmieście, bójki, przepychanki, zero reakcji tych z za ekranów. Na zgłoszenie na patrol czeka się ponad pół godziny. Prz\eznaczyć pieniądze na piesze patrole. Jedynie to miało by sens.

 3. Bardzo dobrze, może to wpłynie też na beztroskie przekraczanie prękości na tym odcinku od ronda do skrzyzowania z gen Zajączka na Al Warszawskiej , w ok 2/3 długości tego odcinka drogi obowiazuje tu 40/godz równiez w nocy. Gdyby policja zechciała sie tu własnie gdzieś od czasu do czasu przyczaić to juz przy 90 moze prawka zabierać, nie brakuje tu takich zwłaszcza gdy jest pusta droga i nocą. Zapraszamy policję na al Warszawską.

 4. W Ogrodzie Saskim jak pies pogonił pawia to do dnia dzisiejszego nie znaleźli właściciela, a kamera jest na każdym kroku. Gówna psie leżą po trawnikach i też nikt nie dostał mandatu!

 5. Paweł,co się Dziwisz,zobacz na zdjęcie monitoringu,dwie osoby i żadna nie patrzy na kamery..

 6. Operator monitoringu powinien mieć odpowiednie predyspozycje do tej pracy a nie znajomości w urzędzie i MO

 7. Po kiego czorta zakładać tyle kamer na Sławinku, w dodatku większość przy Al. Warszawskiej?

 8. Może najpierw by tak naprawili ćwierć inteligentny system który miał usprawnić ruch miejski i wyczarować „zieloną falę” .Jedyna fala jaka jest widoczna to czerwona a tu znowu kasa idzie w błoto.

 9. Przy okazji tematu kamer – czy Ktoś wie do czego służą po szczególne rodzaje kamer na skrzyżowaniach nie pytam o jedną czy dwie tak samo wyglądające ale skierowane w różne strony ale na niektórych skrzyżowaniach jest nawet po 3 różnego rodzaju kamer?
  Jedne są wysoko umieszczone drugie w postaci „kulki” jeszcze inne nisko większe czasami patrzące do przodu a czasami do tyłu jakby wyłapywały – Kto przejechał na czerwonym.
  Czy Ktoś ma wiedzę i mógłby to wyjaśnić?
  Z góry dziękuję.

Z kraju

Sport