Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na terenie miasta pojawią się domki dla jeży i owadów oraz budki dla jerzyków i drobnego ptactwa

W ramach miejskiego projektu „Pomóżmy dzikim zwierzętom” w Lublinie pojawią się m.in. budki lęgowe dla jerzyków oraz domki dla jeży. Wszystko w ramach działań miasta na rzecz ochrony środowiska i ekologii.

W Lublinie realizowany jest projekt, w ramach którego na terenie miasta zostaną zamontowane budki lęgowe dla jerzyków oraz domki dla jeży. Działania te mają pomóc pożytecznym dla ekosystemu zwierzętom żyjącym w mieście. Oprócz tego pojawią się domki dla owadów zapylających oraz budki dla drobnego ptactwa.

– Mając na uwadze ochronę różnorodności biologicznej na terenie Lublina i wsparcie rodzimych gatunków ptaków, owadów zapylających i drobnych zwierząt, realizujemy projekt „Pomóżmy dzikim zwierzętom”. Jego celem jest stworzenie nowych miejsc siedliskowych i lęgowych dla zwierząt, a także propagowanie właściwych postaw w stosunku do ptaków, pszczół, jeży oraz budowanie świadomości mieszkańców na temat prawidłowego postępowania ze zwierzętami. Efekty zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków i owadów poznamy już wiosną przyszłego roku. Zgodnie z warunkami projektu, szkoły i Rady Dzielnic, w których znajdą się zakupione domki i budki, będą zobowiązane informować o wynikach obserwacji przyrodniczych – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska.

Projekt zakłada zakup 154 budek lęgowych dla jerzyków, 53 budek lęgowych dla drobnego ptactwa, 33 domków dla jeży oraz 32 domków dla owadów zapylających. Zostaną one przekazane placówkom oświatowym i Radom Dzielnic, które zgłosiły zainteresowanie ustawieniem ich na swoim terenie oraz prowadzeniem obserwacji przyrodniczych, a następnie przekazywaniem informacji o zasiedleniach do Wydziału Ochrony Środowiska.

Do 15 grudnia domki i budki zostaną przekazane szkołom i przedszkolom, które podczas badania ankietowego przeprowadzonego latem 2020 r. zgłosiły zapotrzebowanie i chęć udziału w projekcie. Są to:

– Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie, ul. Kunickiego 116
– Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, ul. Balladyny 22
– Szkoła Podstawowa nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie, ul. Plażowa 9
– Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie, Aleja Józefa Piłsudskiego 26
– Szkoła Podstawowa nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie, ul. Zuchów 1
– Szkoła Podstawowa nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lublinie, ul. Pogodna 19
– Szkoła Podstawowa nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie, ul. Ireny Kosmowskiej 3
– Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, ul. Pana Wołodyjowskiego 13
– Szkoła Podstawowa nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, ul. Józefa Śliwińskiego 5
– Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia w Lublinie, ul. Roztocze 14
– Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie, ul. Bursztynowa 22
– Szkoła Podstawowa nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie, ul. Władysława Jagiełły 11
– Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie, ul. Przyjaźni 12
– Przedszkole nr 5 w Lublinie, ul. Spokojna 13, Aleje Racławickie 42b
– Przedszkole nr 6 w Lublinie, ul. Sieroca 13
– Przedszkole nr 22 w Lublinie, ul. Wyścigowa 29
– Przedszkole nr 35 w Lublinie, ul. Błękitna 5
– Przedszkole nr 40 w Lublinie, ul. Gospodarcza 18
– Przedszkole nr 49 w Lublinie, ul. Pana Balcera 11
– Przedszkole nr 73 w Lublinie, ul. Uśmiechu 5
– Przedszkole nr 77 w Lublinie, ul. Radości 8

Budki lęgowe dla jerzyków w ilości 140 sztuk trafią także do kilku Rad Dzielnic. Aktualnie trwa ustalanie zapotrzebowania. Projekt „Pomóżmy dzikim zwierzętom” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Łączna wartość projektu to około 10,3 tys. zł, dotacja z WFOSiGW wynosi ponad 8,4 tys. zł.

(fot. UM Lublin)

10 komentarzy

  1. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    O ile budki lęgowe dla jeżyków mają jeszcze sens, bo przydadzą się wiosna, to co do dmków dla jeży, to tzw. musztarda po obiedzie – jeże już dawno śpią

  2. I super! Jerzyki zawsze zapraszamy do Lublina w każdej ilości.

  3. Nie wiem czemu ja nie widzę w swoim środowisku jeźy??? Są pryzmy gałęzi , liści ale nigdy nie widziałem jeźy??? Co jest nie tak???

  4. Szacun, ale dlaczego apelują do otwierania piwnic dla dzikich kotów? Płacę kilkanaście zł|m-c za sprzątanie klatki schodowej w czynszu. Na ile mi dojdzie dodatkowa opłata za piwnice? Ja się na to nie piszę, bo mam odruchy wymiotne. POgłupieliście w tym ratuszu POd nieobecność Żuka przez Corona ……..

  5. Jerzy a co wolisz mysz ,szczury i gołębie ? Koty to przede wszystkim bardzo pożyteczne zwierzęta miej serce człowieku . A co do akcji to bardzo dobra ale może trzeba ją poprzedzić uczeniem młodzieży szacunku do zwierząt .Pamiętam szokujące przypadki palenia jeży i wydłubywania im oczu ,sprawców chyba nie ujęto ..

    • Potwierdzam, kiedyś miałem bezpańskie koty na osiedlu i nie było gołębi. Odkąd pozbyli się kotów, gołębie są non stop, nie da się z nimi wygrać. Ja tam wolę kota niż takiego latającego szczura wypróżniającego się pod siebie gdzie tylko uda mu się usiąść.

      • U mnie żadnej myszy czy szczura w piwnicach nie uświadczysz, bo administracja na bieżąco rozkłada po korytarzach trutki. Z kotami to jak z uchodźcami – przygarnąłeś to i nakarmić musisz, o posprzątaniu odchodów nie wspomnę. Na wiosnę będzie mnóstwo kociąt – i co wtedy? Co zaś tyczy się gołębi to przed laty porozciągałem żyłki nad parapetami i balkonem i mam czysto.

        • Przesadziłeś samodzielnie rozciągając te żyłki, trzeba było wrzeszczeć, że ci sie należy
          i nich ci zrobiom (!) Jak prawdziwy Polak.

          • Samodzielnie to nie moje słowa. Mnie stać jeszcze na firmę, tak jak samodzielnie nie wybudowałem domu. Samodzielnie to Bolek obalił komunę i wyprowadził armię radziecką z demoludów.

  6. I trumny dla żuków

Z kraju